Francouzský nejvyšší správní soud v pátek pozastavil platnost zákazu nošení burkin na plážích. Rozhodnutí se vztahuje na jedno z letovisek na francouzské Riviéře, město Villeneuve-Loubet. Podle médií by však mělo představovat precedens pro ostatní dotčená města, mezi nimiž je například Cannes. Zákaz burkin kritizovali obhájci lidských práv a vyvolal neshody mezi vládními činiteli.

Nařízení zavedly téměř tři desítky pobřežních měst a obcí. Definitivní soudní verdikt o zákazu muslimských plavek zakrývajících celé tělo soud teprve vyřkne, uvedla agentura Reuters.

Na státní radu, která v zemi zastává roli nejvyššího správního soudu, se obrátila pobouřená muslimská obec, která zákaz označila za diskriminační. O zrušení zákazu požádala rovněž Liga pro lidská práva.

Členové rady jim ve verdiktu dali za pravdu, když uvedli, že zákaz "vážně a zjevně nelegálně narušuje základní svobody". Podle Reuters jde o dočasný verdikt, který soud vydává v případech, kdy na zvážení všech okolností potřebuje více času.

Zákazy nošení plavek zakrývajících celé tělo se ve Francii začaly objevovat od konce července, od poloviny srpna pak městské úřady za jejich porušování vybírají i pokuty. Krok vesměs zdůvodňují tím, že burkiny příliš zdůrazňují příslušnost k náboženství, což odporuje laickým zásadám republiky a může narušit veřejný pořádek v situaci, kdy se země vzpamatovává z teroristických útoků spáchaných radikálními islamisty.

Činitelé socialistické vlády jsou v názorech na zákaz rozděleni. Zatímco prezident Francois Hollande se jednoznačně nevyjádřil a premiér Manuel Valls jej obhajoval, několik ministrů se pustilo do jeho kritiky.

Je podle vás správné zakazovat na evropských plážích oděv zvaný burkiny, kterým si muslimské ženy zahalují celé tělo?

Michal Šnobr
Michal Šnobr
analytik J&T
diskuze kolem zákazu burkini přesně ukazuje úroveň odvahy, o které jsou současné evropské politické elity ve věci expandujícího islámu v Evropě schopny...
Zdánlivá spravedlnost pro všechny. Netaktní a hloupá. Nepřijatelné ani jako revanš za přihlouplé omezování v muslimských zemích. Kam to vede? A co se tím...
Radek Špicar
Radek Špicar
Svaz průmyslu a dopravy
Není to správné.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist