Používat soukromý poštovní server pro rozesílání služební pošty poradil Hillary Clintonové někdejší republikánský ministr zahraničí Colin Powell.

S odvoláním na dokumenty, které vyšetřovatelé v minulých dnech předali Kongresu, to ve čtvrtek napsal americký list The New York Times (NYT).

Bývalá první dáma USA a demokratická kandidátka na nejvyšší úřad je kvůli zacházení se služebními e-maily vystavena tvrdé kritice republikánů.

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v úterý poslancům amerického Kongresu předal dokumenty, jež obsahují podrobnosti více než tříhodinové výpovědi Clintonové o kontroverzních e-mailech.

FBI kauzu s elektronickou poštou nakonec odložil, přestože Clintonovou za "krajně nedbalé" využívání soukromého serveru kritizoval. Podle republikánských poslanců nelze vyloučit, že bývalá ministryně zahraničí posílala nechráněnou cestou i tajné informace.

Powell, který řídil americkou diplomacii ve vládě George Bushe mladšího, podle newyorského deníku poradil využití soukromého e-mailového účtu Clintonové na společné večeři.

Upozornil přitom, že touto cestou lze rozesílat jen informace, které nepodléhají utajení.

Sama Clintonová navíc prý v roce 2009 e-mailem požádala Powella, aby ji se svým systémem rozesílání elektronické pošty seznámil.

Powellův mluvčí v prohlášení uvedl, že bývalý ministr si večeři s Clintonovou nepamatuje. Powell si ale prý vzpomíná, že ji informoval, jak on sám poštu rozesílá. Že by Clintonové poradil postupovat stejně, není z jejich konverzace zřejmé.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

"Napsal ministryni Clintonové, jak využívá svůj soukromý účet AOL pro rozesílání neutajovaných e-mailů a jak to výrazně zlepšilo komunikaci v rámci ministerstva zahraničí," uvedl Powellův mluvčí.

V té době to podle něj ani jinak nešlo, protože ministerstvo v roce 2001 nemělo vlastní server
pro rozesílání běžné pošty.

AOL (America Online) byla ve své době hojně využívaná e-mailová služba. Pro rozesílání tajných informací Powell používal zabezpečený server.