Ve Francii byl v pátek předběžně obviněn muž, který se setkal se dvěma islamisty krátce předtím, než v městečku Saint-Étienne-du-Rouvray v Normandii zavraždili pětaosmdesátiletého kněze Jacquese Hamela.

Protiteroristický soudce na 21letého mladíka uvalil vazbu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní úřady.

Mladík z Toulouse, jehož jméno úřady neuvedly, byl obviněn "ze záměru spáchat zločin ublížení na těle" v souvislosti s terorismem.

Podle agentury AFP byl muž zadržen v pondělí, podle AP již minulý týden. Policie ho poté vyslýchala ohledně jeho údajných schůzek z 24. a 25. července s vrahy kněze. Hamel byl zabit ve svém kostele 26. července.

Policisté oba 19leté útočníky Adela Kermiche a Abdela Malika Petitjeana zastřelili. Teroristická organizace Islámský stát (IS) krátce poté zveřejnila video, na němž oba útočníci přísahají věrnost šéfovi IS abú Bakrovi Bagdádímu.

Podezřelý mladík byl údajně s Kermichem v kontaktu také přes komunikační síť Telegram, která se kvůli svému kódovacímu systému stala oblíbeným způsobem komunikace džihádistů. Vyšetřovatelé se domnívají, že vrazi muži o svých plánech na útok řekli. To ale dotyčný popřel.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Agentura AFP napsala, že mladík z Toulouse byl nezaměstnaný a vyšetřovatelům se jevil jako labilní. Rychle se prý radikalizoval. Tajné služby o něm neměly žádné záznamy.

Francouzská justice již dříve obvinila v souvislosti s vraždou kněze Petitjeanova bratrance Farida K. a dvacetiletého Jeana-Philippa J., který se s Petitjeanem pokusil v červnu odcestovat do Sýrie.