Kandidátka amerických demokratů na prezidentský úřad Hillary Clintonová hodlá zveřejnit své daňové výkazy, které její republikánský soupeř Donald Trump publikovat odmítá. Oznámila to agentura Reuters. Přestože zákony USA nic takového nenařizují, prezidentští kandidáti pravidelně o svých daňových odvodech veřejnost informují, tradice sahá do 70. let minulého století.

Podle televize CNBC daňová zpráva Clintonové ukáže, že na daních loni odvedla 35 procent výdělku a dalších deset procent věnovala na charitu. Senátor Tim Kaine, který v tandemu s bývalou první dámou kandiduje na post viceprezidenta, zveřejní zprávu o svých daňových odvodech za posledních deset let.

Trump má s podobným krokem problém, dosud se ke zveřejnění daňového přiznání neodhodlal. Odvolává se přitom na skutečnost, že jeho výkaz je předmětem auditu berní správy IRS. Neudělá to prý před volbami, které jsou stanoveny na 8. listopad. Na výzvy novinářů Trump opakuje, že jim "do toho nic není".

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Volební štáb Clintonové už zveřejnil její daňová přiznání až do roku 2007. Veřejně dostupné jsou navíc i starší výkazy z dob prezidentování jejího manžela Billa Clintona. Přehled o daňových odvodech Clintonové tak je v té či oné formě až do roku 1977.

IRS oznámila, že Trump může své přiznání zveřejnit, i když je auditováno. Kromě zdrojů a objemu příjmů výkaz obsahuje údaje o konečném procentu daňového odvodu, o daňových odpočtech a o prostředcích věnovaných na dobročinnost.

Související