Posílení německých bezpečnostních složek, větší důraz na prevenci extremismu a integraci přistěhovalců, ale také přísnější postup vůči pachatelům požaduje německý ministr vnitra Thomas de Maiziére v balíčku opatření, který představil ve čtvrtek v Berlíně.

Patří mezi ně například přísnější postup proti přistěhovalcům, kteří se dopustí trestného činu, nebo trestní postih vyjadřování sympatií k terorismu.

"Řada lidí má strach před dalšími útoky, to je pochopitelné," řekl v narážce na dvojici červencových teroristických útoků de Maiziére, podle něhož na útoky ale Německo neodpoví nenávistí a rozdělením. Německo je podle ministra bezpečnou zemí, i když absolutní bezpečnost nemůže ve svobodné společnosti nikdo garantovat. Je ale nutné pro ni udělat co nejvíc.

Německo podle již dříve schválených plánů posílí do konce tohoto volebního období bezpečnostní složky o 4600 lidí, 3250 z toho připadnou na spolkovou policii.

Do roku 2020 dostanou bezpečnostní složky dvě miliardy eur (54 miliard korun) navíc. De Maiziére dále požaduje, aby se více policistů a specialistů věnovalo internetové kriminalitě.

Část tajných policistů by se měla soustředit i na takzvanou temnou síť (darknet). Širší využití moderní techniky by německý ministr vnitra rád viděl také, pokud jde o kamerové systémy na veřejných místech.

Na poli prevence chce de Maiziére, který požaduje také zlepšení celoevropské spolupráce, posílit integraci přistěhovalců, mimo jiné lepší sociální péčí a pomocí těm, kteří trpí traumaty.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Třetím pilířem de Maiziérových návrhů je větší tvrdost vůči pachatelům. Navrhuje tak například, aby bojovníci za teroristické organizace, kteří mají více občanství, přišli o to německé. Přistěhovalce, kteří představují nebezpečí nebo spáchali trestný čin, by podle německého ministra mělo čekat rychlejší vyhoštění než dosud. 

Naopak pro zákonný zákaz muslimských oděvů, které zcela zahalují obličej, po němž volá část politiků de Maiziérovy Křesťanskodemokratické unie CDU, ministr vnitra není. Vyslovil se zároveň proti návrhu na zrušení dvojitého občanství. O tom se diskutuje zejména v souvislosti s asi půl milionem Turků, kteří mají německé i turecké občanství. Podle de Maiziéra dvojité občanství funguje dobře. Podobný názor zastávají také koaliční sociální demokraté.

 

Související