Britský protikorupční úřad SFO zahájil vyšetřování kvůli podezření z korupce při prodeji letounů Airbus, uvedl ve svém prohlášení sám francouzský výrobce letadel.

Vláda už letos v dubnu firmě zmrazila žádosti o exportní úvěry, důvodem byly nesrovnalosti týkající se externích firem u dodávek některých letounů.

Airbusu klesly tržby i zisk. Firma se potýká s technickými problémy i odkladem dodávek - čtěte ZDE

"Skupině Airbus bylo oznámeno, že SFO zahajuje vyšetřování podvodu, úplatkářství a korupce v divizi osobní dopravy společnosti Airbus ve spojitosti s nesrovnalostmi týkajícími se třetích stran. Airbus pokračuje ve spolupráci s SFO," stojí v nedělním prohlášení firmy. Ani Airbus, ani SFO se podle deníku The Guardian k věci už dále nevyjádřily.

Na konci července generální ředitel společnosti Tom Enders prohlásil, že doufá, že budou exportní úvěry obnoveny do konce tohoto roku. Společnost letos svým zákazníkům sama rozšířila úvěr v hodnotě 587 milionů eur (15,86 miliardy korun). Ve srovnání s loňskem jde o nárůst o desetinásobek. Společnost si tak chce udržet prodeje.

Evropský výrobce letecké techniky Airbus Group vytvořil ve druhém čtvrtletí provozní zisk před mimořádnými odpisy 1,18 miliardy eur (31,9 miliardy korun), což je meziroční pokles o čtyři procenta.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Společnost odepsala další část majetku kvůli problémům s vojenským letadlem A400M a odkládaným dodávkám nových letounů A350.

I přes trvající zmražení exportních úvěrů však firma na konci července potvrdila plán na letošní rok, kdy chce dodat nejméně 650 komerčních tryskových letounů. Žádosti o poskytování exportních úvěrů pozastavilo společnosti také Německo a Francie. Na konci července přitom už podle Reuters začala britská vláda s firmou jednat o jejich odblokování.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist