Americký miliardář a jeden z nejbohatších podnikatelů světa Warren Buffett vyzval republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa ke zveřejnění daňového přiznání a zpochybnil jeho obchodnické vlohy. Na předvolebním shromáždění v americké Omaze Buffett v pondělí promluvil po boku demokratické kandidátky Hillary Clintonové, jejíž boj o Bílý dům podporuje.

Donald Trump v průzkumu poprvé vede nad Clintonovou, o tři procenta. Polepšil si po nominačním sjezdu - čtěte ZDE

Publikování daňových přiznání patří v USA k tradičním rituálům prezidentských kandidátů, ale Trump se zatím této zvyklosti vyhýbá. Tvrdí, že data poskytne až poté, co finanční úřad dokončí jejich audit.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

"Mám pro něj návrh," řekl v této souvislosti Buffett, jehož daňové výkazy jsou rovněž předmětem auditu. "Setkám se s ním kdekoliv a kdykoliv před volbami. Oba přineseme svá přiznání a necháme lidi, ať se na cokoliv zeptají," uvedl miliardář a dodal, že Trump se nebojí finančního úřadu, ale voličů.

Trump opakovaně prohlašuje, že jeho obchodní úspěchy jsou zárukou dobrého řízení státu. Buffett ale tento názor nesdílí. Když prý Trump v roce 1995 uvedl akcie své hotelové společnosti na newyorskou burzu, podnik deset let po sobě prodělával. "Opice by si vedla lépe," poznamenal k tomu Buffett.

Související