Sedmnáctiletý afghánský migrant, který v pondělí večer v Německu zaútočil nožem a sekerou na cestující regionálního vlaku do severobavorského Würzburgu, při útoku zranil pět lidí, z toho čtyři těžce. V úterý se k činu přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Podle agentury DPA jsou mezi raněnými pravděpodobně členové rodiny z Hongkongu, kteří byli v Německu na dovolené. Na útěku pak útočník zranil ještě jednu kolemjdoucí, kterou napadal na útěku z vlaku předtím, než ho přivolaná policie zastřelila. Uvedla televizní stanice n-tv.

Bavorská policie bez upřesnění nejdříve uvedla, že zranění během útoku utrpělo pět lidí, z toho čtyři vážné a jeden lehké. Afghánce policie nakonec na útěku zastřelila.

V pokoji útočníka, který žil v pěstounské rodině, našla policie ručně kreslenou vlajku IS a dopis v paštštině, který by mohl být dopisem na rozloučenou, uvedl bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann. Mladík se zřejmě radikalizoval sám v nedávné době, o přímém napojení na radikály z IS, kteří se k činu přihlásili prostřednictvím své agentury Amak, německé úřady zatím důkazy nemají, dodal Herrmann

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Policie se podle Herrmanna nedomnívá, že by měl útočník komplice. List Bild s odvoláním na mluvčího bavorského ministerstva vnitra uvedl, že útočník během svého řádění provolával "Alláhu akbar" (Bůh je veliký). Herrmann už dříve v rozhovoru s Bayerischer Rundfunk řekl, že jistý výkřik útočník podle svědků učinil.

Radikálové z IS, kteří ovládají rozsáhlá území v Iráku a Sýrii, se v poslední době přihlásili k řadě atentátů po celém světě. Naposledy se hlásili k útoku nákladním autem v jihofrancouzském letovisku Nice, kde ale dosud důkazy o přímém spojení útočníka s IS také chybějí. Čin v Německu mladík podle Amak provedl "jako odpověď na výzvu mířit na země, které se účastní koalice proti Islámskému státu".

Útok už odsoudil hongkongský vůdce Leung Čchun-jing. Podle informací čínských médií jsou zraněnými z vlaku 62letý muž, jeho 58letá manželka, jejich 27letá dcera a její 31letý přítel. Sedmnáctiletý syn staršího páru zranění údajně neutrpěl. V ohrožení života jsou podle německých médií zřejmě oba zranění muži, kteří se snažili své blízké chránit. Šok utrpělo také 14 dalších cestujících. Celkem ve vlaku do Würzburgu bylo asi 20 až 30 lidí.

Do Německa v loňském roce přišlo více než milion migrantů, z toho asi 150 tisíc z Afghánistánu. Útočník ale přišel podle Herrmanna do Německa už před dvěma lety. Ještě před dvěma týdny žil v domově pro uprchlíky bez doprovodu, následně se přestěhoval k pěstounům.