Ve španělském městě Teruel na východě země zemřel v sobotu slavný toreador Víctor Barrio. Podle deníku El País jde o první úmrtí po zápasu s býkem v aréně ve Španělsku od roku 1992. Devětadvacetiletý Barrio podlehl těžkým zraněním hrudníku, která mu býk způsobil svými rohy.
Souboj z arény v aragonském Teruelu přenášela živě televize. Na záběrech je vidět, jak býk vyhodil toreadora do vzduchu, pak ho bodl rohem do hrudníku a prudce s ním smýkal. Záchranáři, kteří ho okamžitě odnesli na ošetřovnu, mu již nemohli pomoci.
Soustrast rodině zemřelého toreadora vyjádřil mimo jiné španělský premiér Mariano Rajoy. "Upřímnou soustrast rodině a přátelům Víctora Barria. Ať odpočívá v pokoji," napsal Rajoy na svém twitterovém účtu.
Mis condolencias a la familia y los compañeros de Víctor Barrio, torero fallecido está tarde en Teruel. Descanse en paz. MR
— Mariano Rajoy Brey (@marianorajoy) 9. července 2016
Souboj s býkem v aréně, takzvaná korida, má ve Španělsku dlouhou tradici. V poslední letech se ale hovoří o soumraku tohoto fenoménu, který kritizují zejména ochránci zvířat. Jiní, včetně premiéra Rajoye, ho uznávají jako součást národní tradice.
Nicméně zájem domácího publika o býčí zápasy dlouhodobě klesá a Katalánsko a Kanárské ostrovy už koridu zakázaly. Ročně se ve Španělsku uskuteční na dva tisíce býčích zápasů.
Historie koridy sahá do doby bronzové, kdy například už krétská mládež měřila síly s býky. Pro první obyvatele Pyrenejského poloostrova (Ibery) byl takový souboj náboženským rituálem, ale Římané už z něj udělali show. Moderní korida s dnešními pravidly má kořeny ve Španělsku v 18. století, kdy toreadora z řad šlechty nahradil muž z lidu, který býkovi už čelil bez koně. Tehdy se také začaly stavět speciální arény pro koridu a chovat zvláštní plemena býků.
V sobotu zemřel po napadení býkem také muž v jihošpanělském městečku Pedreguer, který se účastnil tradičního pouličního běhu s býky. Také jeho nabral býk na rohy a vážně mu poranil hrudník a břicho. Tento týden se ve Španělsku v rámci oslav svátku svatého Fermína konají pouliční běhy s býky, v severošpanělské Pamploně při nich byla zraněna více než desítka osob.
Letošní čtvrtý běh s býky v Pamploně skončil tragicky pro dva Španěly ve věku 29 a 34 let, které jedno ze zvířat nabralo na rohy v uličce vedoucí k aréně. Oba jsou v nemocnici v kritickém stavu, uvedla agentura AP.
V minulém století zemřelo podle deníku El País ve Španělsku 134 lidí po zranění býkem, z toho 33 toreadorů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist