Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov vyzval tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana k vydání teroristů, kteří utekli z Čečenska a ukrývají se v Turecku. Učinil tak na svém účtu na Instagramu v souvislosti s informacemi, že organizátorem krvavého atentátu z minulého týdne na istanbulském letišti byl zřejmě Čečenec Achmet Čatajev.

Kadyrov podle agentury TASS prohlásil, že pokud se Čatajev do tohoto teroristického útoku zapojil, pak "jsou za jeho činy zodpovědné tajné služby Západu, Gruzie a dalších zemí".

Minulé úterý odpálili bomby na istanbulském letišti tři sebevražední útočníci. Exploze náloží, které měli na těle, si vyžádaly na místě nebo později mezi zraněnými 44 mrtvých, z čehož polovinu tvoří cizinci. V nemocnici dál zůstává dalších 94 lidí.

"Jsem rád, že se vztahy mezi Tureckem a Ruskem vracejí do normálních kolejí. Ještě jednou prosím tureckého prezidenta Tayyipa Erdogana, aby rozhodl o vydání teroristů," napsal Kadyrov na Instagramu. Zároveň uvedl jména mužů, které hledají čečenské úřady. Předal je už dříve tureckým úřadům, zatím ale bez výsledku.

Vztahy mezi Moskvou a Ankarou se začaly zlepšovat poté, co Erdogan nedávno v dopise prezidentovi Vladimiru Putinovi vyjádřil politování nad loňským sestřelením ruského bombardéru tureckou stíhačkou nad turecko-syrskou hranicí. Turecká justice začala také trestně stíhat tureckého občana, který v řadách severosyrských povstalců zastřelil jednoho z pilotů bombardéru, jenž se z padajícího stroje katapultoval.

Pokud jde o zapojení Čatajeva do útoku v Istanbulu, Kadyrov tvrdí, že z Ruska odjel jen jako "obyčejný kriminálník". "Západní, gruzínské a další tajné služby z něj udělaly teroristu, a jestli má něco společného s událostmi v Istanbulu, musí za to nést odpovědnost, a ne se dívat směrem na Čečensko," napsal.

Související