Americký nejvyšší soud v pondělí zrušil kontroverzní texaský zákon z roku 2013, který kladl překážky potratové praxi. Podle amerického tisku jde o významné vítězství obhájců interrupcí, které jsou v USA zákonem povoleny od roku 1973.

Texaský parlament před třemi lety schválil zákon, který provádění potratů kladl formální a technické překážky, jež fakticky vedly k uzavření většiny interrupčních klinik. Podle nejvyššího soudu jde o legislativní krok, který neúnosně brání ženám v uplatnění jejich zákonného práva na interrupci.

Nejvyšší soud se vyslovil proti texaskému zákonu poměrem pěti hlasů ku třem. Senát, obvykle devítičlenný, má nyní po únorové smrti soudce Antonina Scalii jen osm členů a hlasování mohlo teoreticky skončit nerozhodně. Scalia byl trvalým odpůrcem interrupcí.

Rozhodnutí je podle agentury Reuters precedentní a ovlivní i praxi v řadě dalších států USA, kde místní justice klade interrupcím překážky. Texaský parlament, ovládaný republikány, v roce 2013 argumentoval, že svým rozhodnutím chrání zdraví žen. Za poslední tři roky se v Texasu v důsledku schváleného zákona snížil počet potratových klinik ze 41 na 19.

Rozhodnutí nejvyššího soudu přivítala demokratická kandidátka na prezidentský úřad Hillary Clintonová. Jde podle ní o "vítězství všech žen v Texasu a celé Americe".