Pro Německo, pro které Británie představuje třetí nejdůležitější odbytiště, je její odchod z Evropské unie těžkým zklamáním. Jeho vývoz na ostrovy v posledních letech slušně rostl. Německé firmy zaměstnávající v Británii skoro 400 tisíc lidí tam chystaly nové investice. Ty jsou nyní ohroženy vzhledem k velké nejistotě.
"Nepředstavitelné se stalo skutečností. Většina Britů se rozhodla ukázat Evropské unii záda, což nás velice zneklidňuje," komentuje Anton Börner, předseda Asociace pro zahraniční obchod a služby (BGA).
Německé firmy loni do Británie vyvezly zboží za 89 miliard eur. To je 7,5 procenta celkové hodnoty německého exportu. Vedou USA s 9,5 procenta následované Francií s 8,5 procenta. Přitom přebytek na německé straně dosáhl 51 miliard eur, a je tak druhý nejvyšší hned po obchodu s USA.
Před brexitem panoval v Německu optimismus
Velké zklamání netají ani šéf Spolkového svazu německého průmyslu (BDI) Markus Kerber, který očekává, že obchod s Británií v následujících měsících výrazně klesne, což poškodí obě strany. "V nejisté době nemůžeme ani očekávat nové německé investice v Británii," podotýká Kerber.
Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
Přímé investice německých firem v Británii dosahují 160 miliard eur. Více tam investovali jenom Američané (kolem 200 miliard eur, uvádí v páteční analýze Andreas Rees, hlavní ekonom UniCredit Research pro Německo. "V současné době si netroufám odhadnout, jak budou německé společnosti mající filiálky v Británii reagovat na její rozhodnutí opustit EU," uvádí Rees.
Německé firmy byly krátce před britským referendem naladěny do budoucna pozitivně. Dokazuje to červnový index podnikatelské důvěry zveřejněný mnichovským Ústavem pro hospodářský výzkum (IFO). Je překvapivě vysoký. Avšak šetření, které se provádí každý měsíc mezi 7000 firmami, připadlo na období od prvního do třiadvacátého června, tedy před hlasováním.
"Index svědčí o dobré náladě mezi německými firmami, ale to se pravděpodobně změní, neboť v Evropské unii začíná dlouhé období nejistoty," míní Ulrich Wortberg z investiční banky Helaba.
Němečtí makroekonomové zatím své předpovědi nemění. "Zatím nevidíme důvod pro to, abychom revidovali naši předpověď hospodářského růstu pro Německo," říká Klaus Wohlrabe, expert mnichovského Ústavu pro hospodářský výzkum. Německý HDP by se podle něj měl letos zvýšit o 1,8 procenta a v roce příštím o 1,6 procenta. Ale za dva až tři měsíce se může prognóza (hlavně ta na příští rok) změnit, dodává Wohlrabe. I to odráží zmíněnou nejistotu.
(podle německé banky Helaba)
1. Kompromisní scénář (pravděpodobnost 60 %)
Strany se během dvou let rozumně dohodnou na rozvodu. Británie si zachová volný přístup na unijní trh se zbožím i službami, zvláště pokud jde o služby finanční. Současně budou vůči ní zavedena určitá dílčí omezení (Helaba je neupřesňuje).
2. Konfliktní scénář (pravděpodobnost 30 %)
Během dvouletého období se nepodaří dosáhnout dohody, takže se Britové rozvedou s EU "po zlém". Přijdou o volný přístup na jednotný trh EU a jejich obchod s tímto seskupením se tedy bude řídit pravidly Světové obchodní organizace. To mimo jiné znamená uplatňování dovozních cel. Značně by se ztížilo i podnikání britských bank a pojišťoven v EU. Britové by zase mohli bez ohledu na mínění EU regulovat příliv imigrantů.
3. Scénář "třešničky na dortu" (pravděpodobnost 10 %)
Britové by dosáhli rozvodu za velice výhodných podmínek – na úkor EU. Zachovali by si volný přístup na unijní trh, a ještě by si vymohli zvláštní imigrační pravidla. Mezinárodní postavení Británie by se posílilo, pro EU by platil pravý opak a začala by se potýkat s ještě většími politickými problémy.
Zdroj: Helaba Volkswirtschaft/Research (Außer der Reihe, 24. 6. 2016
Nicméně pronikavě se mění prognózy pro Británii, kde experti během následujících dvou let nevylučují recesi.
Berlín by rád viděl Británii přidruženou k EU
Německo, jehož ekonomika je v EU největší, se bude po brexitu snažit co nejvíce omezit škody, které vystoupením Británie vzniknou nejen jí, ale i ostatním zemím. Informuje o tom list Handelsblatt s odvoláním na vládní materiál, který experti připravili ještě před britským referendem.
"To, jak většina Britů rozhodla, jsme vzali s politováním na vědomí," prohlásila spolková kancléřka Angela Merkelová. Nyní jde podle ní o to, aby se vše "v klidu a do hloubky analyzovalo".
Spolková kancléřka pozvala na pondělí do Berlína na konzultace předsedu Evropské rady Donalda Tuska, francouzského prezidenta Francoise Hollanda a italského premiéra Mattea Renziho. O závěrech tohoto jednání budou informováni poslanci Spolkového sněmu na úterním mimořádném zasedání.
"Evropa nyní musí držet pospolu. Procedura vystoupení z EU je jasně dána a nyní jde o to, ji uplatnit," říká spolkový ministr financí Wolfgang Schäuble. Sedmadvacet zemí EU musí podle něj Britům nabídnout "konstruktivní jednání o vystoupení", které bude beztak složité.
Na pořad dne přijdou také britské finanční nároky a závazky vůči EU. Britský příspěvek do unijního rozpočtu na rok 2016 činí 19,4 miliardy eur. Na druhé straně by Británie měla získat zhruba sedm miliard eur, hlavně v podobě dotací pro zemědělství a na regionální rozvoj, informuje agentura Reuters.
Britský výpadek bude muset nahradit především Německo. Podle mnichovského Ústavu pro hospodářský výzkum půjde asi o 2,5 miliardy eur.
Německo se obává toho, že Evropská komise podporovaná hlavně Francií a Itálií bude po brexitu více prosazovat, aby eurozóna společně (solidárně) ručila za závazky jednotlivých zemí. To by podle Berlína jenom dále posílilo euroskeptiky v jednotlivých zemích, včetně samotného Německa.
Zahraniční obchod Německa s ostatními zeměmi eurozóny a Británií (miliard eur)
Vývoz
Rok | 2013 | 2014 | 2015 |
Vývoz do eurozóny | 405,2 | 413,8 | 435,4 |
Vývoz do Británie |
71,3 | 79,2 | 89,3 |
Dovoz z eurozóny | 343,5 | 350,5 | 357,5 |
Dovoz z Británie | 39,5 | 38,5 | 38,3 |
Zdroj: Spolkový statistický úřad
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist