Trest doživotního vězení za špionáž pro Katar v sobotu vynesl soud v Káhiře nad bývalým egyptským prezidentem Muhammadem Mursím. V téže kauze soud potvrdil trest smrti pro šest údajných Mursího spolupracovníků, mezi nimiž jsou dva novináři arabské televize Al-Džazíra. Proti všem verdiktům je možné se odvolat, informovala agentura AP.
Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
Mursí byl hlavním obžalovaným v kauze předání tajných dokumentů týkajících se národní bezpečnosti Kataru. Předběžné rozsudky smrti dostala šestice obžalovaných v květnu, v sobotu je měl soud potvrdit, nebo zrušit po konzultacích s egyptským velkým muftím, jehož názor ale není pro soud závazný.
Novináři byli souzeni v nepřítomnosti. Televize Al-Džazíra popřela, že by některý z jejích zaměstnanců spolupracoval s Mursího vládou.
Rozsudek nad Mursím nebyl v květnu vynesen. Ve třech jiných procesech byl už ale Mursí odsouzen k trestu smrti, doživotí a dvacetiletému vězení.
Egypt odsoudil šest lidí včetně novinářů k trestu smrti. Kvůli údajné špionáži pro Katar - čtěte ZDE
Mursího obhájce agentuře AFP sdělil, že jeho mandant byl v nejnovějším případě shledán vinným z toho, že během svého ročního prezidentského mandátu mezi lety 2012 a 2013 zadržoval tajné dokumenty k bezpečnosti státu. Obvinění ze špionáže ale káhirský soud Mursího zprostil.
Doživotní trest, který v Egyptě odpovídá 25 letům vězení, dostali také Mursího bývalý šéf kabinetu a bývalý tajemník. Mursí a jeho někdejší tajemník byli nadto odsouzeni ještě k 15 letům vězení za méně závažné provinění. Šestice spoluobžalovaných pak dostala trest smrti za špionáž. Celkově v sobotu stanulo před soudem 11 obžalovaných.
Muhammad Mursí zvítězil s podporou islamistického Muslimského bratrstva v roce 2012 v prvních demokratických prezidentských volbách po pádu autoritářského režimu prezidenta Husního Mubáraka. Po vlně protivládních demonstrací v létě 2013 ale Mursího svrhl vojenský puč, který vedl současný prezident Abdal Fattáh Sísí.
Katar byl Mursího zastáncem, Egypt proto viní tuto zemi z podpory nyní zakázaného Muslimského bratrstva. Tuto sunnitskou organizaci považují od loňska některé země za teroristickou.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist