Kanadský parlament v pátek schválil kontroverzní zákon, který umožňuje lékařům pomoci nevyléčitelně nemocným pacientům se sebevraždou. Někteří kritici ale tvrdí, že opatření je příliš svazující, takže například lidé s degenerativními chorobami, jako je roztroušená skleróza, nebudou moci svůj život za pomoci lékaře ukončit. Vláda tvrdí, že zákon je jen prvním krokem, takže v budoucnu bude možné ho rozšířit.

Eutanazie po česku: Zákon o asistované sebevraždě se vrací, hledá vzor v Belgii - čtěte ZDE

Schválení zákona řadí Kanadu do skupiny malého počtu zemí, kde lékaři mohou legálně pomoci těžce nemocným zemřít. Schvalovací proces v pátek dokončili senátoři, teď ho ještě formálně musí potvrdit generální guvernér David Johnston.

Zákon ponechává možnost volby těžce nemocným, kteří trpí bolestmi nebo výrazným selháním smyslových, mentálních či pohybových schopností a pro něž by byla smrt vysvobozením. Požádat o pomoc při sebevraždě budou moci jen kanadští občané a ti, kteří v zemi dlouhodobě žijí a jsou zapojeni do systému zdravotního pojištění. Tím se má zabránit rozvoji takzvané "turistiky smrti", kdy se do zemí povolujících eutanazii či asistovanou sebevraždu sjíždějí lidé ze zemí, které takovou praxi neumožňují. Nárok na asistované ukončení života nebudou mít nezletilí.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Kanadská vláda zákon předložila na popud loňského verdiktu Nejvyššího soudu, který rozhodl, že zákaz asistence při sebevraždě odporuje listině základních práv a svobod, uvedl zpravodajský server BBC.

V Evropě umožňuje asistovanou sebevraždu Německo, Švýcarsko nebo Albánie. Eutanazie, kde na rozdíl od asistované sebevraždy smí lékař pacienta na jeho žádost přímo usmrtit, je povolená v Nizozemsku, Belgii a Lucembursku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist