V Paříži se ve středu opět zpřístupnilo veřejnosti muzeum Louvre, které bylo kvůli vysoké hladině Seiny a obavám ze zatopení od pátku uzavřené. Muzeum v důsledku uzavření přišlo o částku zhruba 1,5 milionu eur (40,5 milionu korun), kterou by jinak podle vedení utržilo na vstupenkách.

Louvre, který navštěvují denně desetitisíce lidí, se podle jeho portálu otevřel v 9:00 SELČ. Několik dní ještě zůstane nepřístupná expozice islámských umění, kam se teprve vracejí sbírky evakuované kvůli možné povodni. Ze suterénu a sálů, kde hrozilo zaplavení, se ve čtvrtek a pátek preventivně přestěhovalo do bezpečí kolem 35 000 uměleckých předmětů, upřesnilo vedení muzea.

Hladina řeky Seiny v Paříži od pátku do soboty dosáhla největší výšky od roku 1982 a začala se někde vylévat z břehů. Kromě Louvru úřady preventivně uzavřely i muzeum Orsay, několik stanic podzemky a další místa. Od neděle ale voda klesá a všechny uzavřené objekty se postupně opět zprovoznily.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Meteorologická stanice Météo France uvedla, že povodně dále sužují či hrozí v 21 departementech. Nové lijáky přitom krátce před pátečním zahájením fotbalového mistrovství Evropy ve Francii sužují především sever a východ země. Zápasy se budou hrát po celé Francii a povodně by mohly zkomplikovat dopravu některým z milionů očekávaných místních a zahraničních fanoušků.

V úterý utonul řidič, kterého na silnici zaskočila rychle stoupající záplavová voda v oblasti Pas-de-Calais na severu země. Počet obětí v souvislosti se záplavami od minulého týdne ve Francii se tak zvýšil na pět. Dalších 24 lidí utrpělo zranění a více než 20 000 muselo být evakuováno. Podle pojišťoven lijáky a následné záplavy již způsobily škody ve výši kolem miliardy eur (27 miliard korun).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist