Fotbalový brankář Petr Čech se rozhodl vyzvat britské voliče, aby v blížícím se referendu odmítli vystoupení země z Evropské unie. Gólman Arsenalu, v Británii zřejmě nejslavnější Čech, se připojil k signatářům otevřeného dopisu, podepsaného více než třemi desítkami českých osobností, které apelují na britské voliče, aby v červnovém plebiscitu hlasovali pro setrvání v EU.

Zprávu o tom, že se český fotbalista připojil k signatářům dokumentu, potvrdil Aktuálně.cz a HN jeho manažer Petr Halaburda.

Čech je pro Brity pravděpodobně nejznámějším signatářem dokumentu. Váhu slov českého reprezentanta dokládá počet lidí, kteří ho sledují na sociálních sítích. Například Čechovy příspěvky na sociální síti Twitter si zobrazuje více než 1,5 milionu lidí.

V dopise se píše o úzkých historických vazbách mezi Velkou Británií a Českou republikou, společném kulturním dědictví nebo českých pilotech ve službách britského letectva během druhé světové války. Petice dále upozorňuje, že ostrovní velmoc zajišťuje evropské politice klíčovou rovnováhu a její odchod z Evropské unie by byl katastrofální.

Výzvu, kterou signatáři adresovali britskému umělci s českými kořeny Tomu Stoppardovi, podepsali dále například šéfdirigent České filharmonie a někdejší umělecký šéf symfonického orchestru BBC Jiří Bělohlávek, kardinál Dominik Duka, modelka Eva Herzigová nebo nejslavnější česká olympionička Věra Čáslavská.

Dopis odeslal diplomat Michael Žantovský, bývalý velvyslanec České republiky ve Velké Británii.

Přestože Čech a další osobnosti uznávají, že "Evropané na východě i západě jsou frustrovaní ze snižující se schopnosti Evropské unie zvládnout současné problémy," odchod země z evropských struktur by podle nich byl chybou, která by izolovala Británii uprostřed Atlantiku.

Výzva přichází těsně před vrcholem kampaně k britskému referendu, které vypsal premiér David Cameron na 23. června. Podle průzkumů jsou šance obou táborů přibližně vyrovnané a očekává se těsný výsledek.

Související