Výstavba evropského protiraketového štítu vstupuje do nové fáze. Spojené státy ve čtvrtek uvedly do provozu jednu z jeho částí - základnu v Rumunsku. Bude součástí štítu chránícího evropské členy NATO před balistickými raketami ze států, jako jsou Írán a Severní Korea. Kreml se však obává, že je namířen proti Rusku, a v reakci na spuštění systému oznámil, že Moskva přijímá příslušná bezpečnostní opatření k zajištění své bezpečnosti.

Část štítu na základně v jihorumunském Deveselu nedaleko bulharské hranice uvedli Američané do provozu za účasti generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, náměstků amerických ministrů zahraničí a obrany Franka Rose a Roberta Worka a rumunských představitelů.

"Spojené státy a Rumunsko dnes tvoří dějiny," uvedl velitel amerických námořních sil v Evropě a Africe Mark Ferguson.

Podle Stoltenberga systém představuje "důležité posílení schopnosti bránit evropské spojence proti šíření balistických střel z oblasti mimo euroatlantický prostor", především pak z Blízkého východu. "Rumunský systém není, stejně jako ten v Polsku, namířený proti Rusku," ujišťoval generální tajemník.

V pátek se začne v Redzikowu na severu Polska - asi 150 kilometrů od hranic ruské kaliningradské enklávy - budovat další protiraketová základna.

Ta by měla být akceschopná na konci roku 2018.

Plány na vybudování protiraketového štítu schválil v roce 2007 americký prezident George Bush. Původně mělo jít o základnu s raketami v Polsku a s radarem v Česku.

O dva roky později ale jeho nástupce v Bílém domě Barack Obama plány změnil, přičemž dal přednost strategii protiraketové obrany vedené z moře s tím, že pozemní základny budou součástí další fáze plánů.

Rusko prý přijímá opatření na protiraketový systém USA v Rumunsku

Proti výstavbě základen dlouhodobě protestuje Rusko, které je považuje za ohrožení své bezpečnosti i strategické rovnováhy v Evropě. Ministerstvo zahraničí ve středu systém označilo za "škodlivý a chybný".

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov štít ve čtvrtek označil za "hrozbu pro bezpečnost Ruské federace". "Otázkou není, zda nějak odpovíme. Už teď přijímáme opatření, abychom Rusku zajistili dostatečnou úroveň bezpečnosti," doplnil.

Kreml se například domnívá, že se NATO snaží Rusko zahnat do kouta ve strategické oblasti u Černého moře. Úkolem štítu je podle něj ve skutečnosti dočasně neutralizovat ruský jaderný arzenál, což by USA poskytlo v případě potřeby čas zaútočit proti Moskvě.

Washington ale výhrady Ruska odmítá.

"USA i NATO daly jasně najevo, že systém není navržen k tomu – nebo toho vůbec schopen –, aby podkopal ruskou schopnost strategického odstrašování," uvedl Rose.

"Rusko opakovaně vyjádřilo své obavy, že obrana USA a NATO je namířena proti Rusku a představuje hrozbu pro jeho strategické jaderné odstrašování. Nic nemůže být dále od pravdy," doplnil.

Představitelé NATO ale de facto mlčí o tom, zda by bylo v případě vypuknutí konfliktu možné systém překonfigurovat vůči hrozbě z Moskvy. "Z našeho pohledu je to porušení dohody o raketách středního a krátkého dosahu (tzv. INF)," cituje server BBC Michaila Uljanova, šéfa ruského odboru pro bezpečnostní otázky a odzbrojení.

Rumunská základna dřív sloužila Varšavskému paktu

Protiraketový štít se opírá o systém radarů, které jsou schopné zaznamenat do vesmíru vystřelenou raketu.

Senzory dokážou určit její trajektorii a vystřelené antirakety ji pak dokážou zničit ještě předtím, než znovu sestoupí do atmosféry.

Ke štítu patří kromě systému vybudovanému v Rumunsku za zřejmě až 800 milionů dolarů (18,9 miliard Kč) a chystaného systému v Polsku ještě radarová základna v Turecku a čtyři americké lodě kotvící na základně v jižním Španělsku. Své lodě radary vybavilo také Nizozemsko. Velení sídlí v západoněmeckém Ramsteinu.

Zařízení v Rumunsku bylo vybudováno na letecké základně v Deveselu na jihu země. Letiště, které dříve sloužilo Varšavské smlouvě, nechala armáda v roce 2003 uzavřít a plánovala jeho demolici. V následujícím roce Rumunsko vstoupilo do NATO.

Práce na protiraketové obraně v Rumunsku začaly v roce 2013 a vyšly zhruba na 800 milionů dolarů. Na odlehlé základně má být umístěna baterie s antiraketami SM-2. Rumunská část štítu vznikla podle modelu, který využívají americké lodě v rámci systému zvaného Aegis. Smontován byl v New Jersey.

NATO Deveselu oficiálně převezme během červencového summitu ve Varšavě.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist