Italští poslanci definitivně schválili registrované partnerství homosexuálů, když na středečním zasedání nejprve vyslovili důvěru premiérovi Matteu Renzimu, který o ni požádal v souvislosti s tímto zákonem. Informovala o tom agentura Reuters. Itálie byla dosud jednou z posledních evropských zemí, kde bylo partnerství osobám stejného pohlaví upíráno.

Pro důvěru premiérovi se ve středu vyslovilo 369 zákonodárců v 630členné Poslanecké sněmovně. Dalších 193 poslanců bylo proti a dva se zdrželi. Vláda premiéra Renziho spojila hlasování o důvěře se zákonem už v únoru v Senátu, který návrh na registrované partnerství schválil ve značně okleštěné podobě. Na tu musel Renzi přistoupit kvůli odporu ve vlastní středolevicové koalici.

Vypuštěna z návrhu zákona tak v únoru byla ta část, která by homosexuálům dovolovala adoptovat partnerovy biologické potomky. Zákon ale nevylučuje přiznání rodičovských práv partnerovi stejného pohlaví soudní cestou případ od případu, jak tomu bylo i doposud. Z návrhu zmizela také povinnost věrnosti partnerovi. Ta by podle katolické církve odkazovala na rovnost registrovaného partnerství s manželstvím.

Naopak v normě zůstala vzájemná vyživovací povinnost partnerů, možnost pobírat vdovský či vdovecký důchod, udělení občanství partnerovi ze zahraničí, právo navštěvovat partnera v nemocnici či možnost přijmout partnerovo příjmení.

Téma registrovaného partnerství Itálii rozdělilo na dva zhruba stejně velké tábory. Debatu silně ovlivňoval odpor katolické církve proti této formě partnerství, i když sám papež proti němu až tak vyhraněně nevystupuje. Před hlasováním parlamentu se v zemi konala řada demonstrací za účasti desetitisíců stoupenců i odpůrců registrovaného partnerství. Renzi v únoru také vyzval katolickou církev, aby do práce parlamentu nezasahovala.