Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondělí vyjádřil naději, že bezvízový styk, o který usiluje Turecko ve vztahu k Evropské unii, urychlí vstupní proces Turecka do unie. V předchozích dnech nicméně spíše zdůrazňoval neshody mezi oběma stranami a tvrdil, že mohou jít svou cestou.

"Doufám, že osvobození od vízové povinnosti bude pozitivním krokem na cestě k dosažení závazků a urychlení procesu vstupu (Turecka do EU)," citovaly světové agentury Erdogana s tím, že stále jde o "strategický cíl" jeho země.

Minulý týden ale po nečekaném oznámení premiéra Ahmeta Davutoglua, že z funkce odchází, Erdogan mluvil jinak. Prohlásil, že Ankara nezmění své protiteroristické zákony, které EU kritizovala, protože podle ní ohrožují dodržování lidských práv. Zmírnění zákonů je také součástí sedmi desítek požadavků EU, jež musí Ankara splnit, pokud chce bezvízového styku a obnovení vyjednávání o vstup do EU dosáhnout.

Vztahy mezi Ankarou a Bruselem komplikuje i samotný odchod Davutoglua, který vyjednal rozsáhlou dohodu s EU zahrnující řešení migrační krize. Spekuluje se, že jeho pád souvisí s dlouhodobějšími neshodami s Erdoganem.

EU slíbila Turecku při splnění všech podmínek dosáhnout ke 30. červnu bezvízového styku výměnou za pomoc Turecka při zvládání migrační krize ve snaze snížit počty migrantů připlouvajících přes Egejské moře do Řecka. Unie za to slíbila i obnovení zamrzlých přístupových rozhovorů či finanční pomoc ke zlepšení situace v tureckých uprchlických táborech.

Po Erdoganových výrocích se v unii podle německého listu Bild začalo jednat o náhradním řešení. Pro případ krachu dohody se zvažuje například možnost, že centrem pro příjem migrantů by se staly řecké ostrovy, odkud by byli odmítnutí žadatelé o azyl rovnou posíláni zpátky do zemí původu. Miliardové finanční prostředky slíbené Ankaře by pak měly namísto do Turecka směřovat do Řecka.