Papež František v pátek ve Vatikánu převzal cenu Karla Velikého, jedno z nejprestižnějších evropských ocenění, které v minulosti získal například i bývalý český a československý prezident Václav Havel. František byl oceněn za naději a povzbuzení, které přináší Evropanům, vyzval Evropu k návratu k ideálům zakladatelů jednotného kontinentu.

Slavnostnímu aktu v Apoštolském paláci přihlíželi přední evropští politici, mimo jiné německá kancléřka Angela Merkelová, španělský král Felipe VI., předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker či předseda Evropské rady Donald Tusk.

Ceny si laureáti tradičně přebírají v západoněmeckých Cáchách, páteční předání ve Vatikánu tak bylo výjimkou. Nadace, která cenu uděluje, o nositeli rozhodla už loni v prosinci. Uvedla tehdy, že papež přináší Evropanům poselství naděje a povzbuzení a je pro ně "hlasem svědomí", který jim připomíná povinnost usilovat o mír, svobodu, právo, demokracii a solidaritu.

Slavnostní ceremonie začala již dopoledne slavnostní mší, kterou ve vatikánské bazilice svatého Petra sloužil německý kardinál Walter Kasper. Následně papež přijal Merkelovou, Junckera, Tuska a také předsedu Evropského parlamentu a loňského laureáta ceny Martina Schulze.

Akt slavnostního předání se uskutečnil v Královské síni Apoštolského paláce, který je oficiálním sídlem hlavy katolické církve. Cášský primátor Marcel Philipp ocenil Františka za jeho významnou roli při zvládání krize, které Evropa čelí. Dodal, že papež hledí na Evropu náhledem jižní polokoule, takže zcela jasně vidí její problémy a potíže. Philipp dodal, že Evropa trpí erozí kulturních a morálních základů.

Schulz prohlásil, že papež si cenu zaslouží, neboť nám všem připomíná skutečné evropské hodnoty. Šéf Evropského parlamentu také řekl, že nastal čas za Evropskou unii bojovat a že František se díky svému poselství stal majákem hodnot.

Juncker Františkovi poděkoval za to, že burcuje svědomí Evropanů v otázkách migrantů, sociální spravedlnosti a vzájemného soužití. "V každodenním životě nám občas hrozí, že zapomeneme na hodnoty," řekl Juncker. "Proto hluboce oceňuji, že vy, Svatý otče, se na naše svědomí odvoláváte a připomínáte nám, že můžeme a musíme žít zodpovědně," dodal.

František v děkovném projevu prohlásil, že doufá, že Evropa nalezne novou energii, aby čelila svým problémům. "Zanechme oslavných gest a využijme tuto příležitost ve víru v nové podněty a odvahu tohoto milovaného kontinentu," řekl papež. Vyzval také, aby Evropané měli na paměti myšlenky a ideály otců zakladatelů jednotné Evropy.

"Měli odvahu nejen o ideálech Evropy snít, ale odvážili se změnit i uspořádání, které plodilo násilí a ničení," řekl František. Dodal, že plány a vize otců zakladatelů stavět mosty a bořit zdi jsou dnes více než kdy jindy naléhavé. Připomněl také, že zakladatelé Evropy by se nespokojili s kosmetickými úpravami či nejasnými kompromisy, ale naopak by se odvážili k položení nových a hlubokých základů.

"Srdcem i myslí, s nadějí a bez marnivé nostalgie sním jako syn, který znovu objevil kořeny svého života a víry, o novém evropském humanismu" řekl papež. "Sním o mladé Evropě, která je stále schopná být matkou. Sním o Evropě, která se postará o děti, která bratrsky ochrání chudé... sním o Evropě, ve které být migrantem není zločin," citovala agentura ANSA papeže.

Mezinárodní cena Karla Velikého se uděluje od roku 1950 za mimořádné zásluhy o evropské sjednocení. Mezi její držitele patří i Václav Havel, jemuž byla udělena v roce 1991. V minulosti ocenění dostali například také francouzský prezident François Mitterrand společně s německým kancléřem Helmutem Kohlem, americký prezident Bill Clinton či Merkelová. Oceněn byl také papež Jan Pavel II., ten ale dostal v roce 2004 "mimořádnou" Karlovu cenu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist