Na trojnásobek během posledních let vzrostl počet Rusů odsouzených podle protiextremistického paragrafu o šíření nenávisti, a to ze 137 v roce 2011 na loňských 414. Loni bylo také 526 Rusů odsouzeno za činy proti ústavnímu zřízení a bezpečnosti státu. Kromě nacionalistů a islamistů jsou mezi odsouzenci i proukrajinští aktivisté, Svědkové Jehovovi nebo ateisté kritizující pravoslavnou církev, upozornil ve čtvrtek internetový list Gazeta.ru.
Většina nových případů souvisí s šířením extremismu po internetu a na sociálních sítích. Virtuální výzvy občas končí i reálným vězením pro běžné občany, nepovšimnutých v médiích.
Ruská justice zachází s definicí extremismu daleko volněji než Evropa, a tak se těžiště boje s extremismem může přesouvat podle momentální politické situace, upozornil deník a připomněl, že pro opoziční aktivisty odsouzení za extremismus znamená i omezení jejich účasti ve volbách či při pořádání demonstrací.
Některá obvinění z extremismu mají absurdní příčiny
Obvinění ze separatismu si kupříkladu vysloužil Rafis Kašapov z Kazaně za poznámku "Krym a Ukrajina se osvobodí od okupantů" na sociální síti. Konfiskací počítače a odsouzením k 320 hodinám veřejně prospěšných prací skončil případ Jekatěriny Vologženinové z Jekatěrinburgu, obviněné ze šíření nenávisti k "dobrovolníkům z Ruska, bojujícím na východě Ukrajiny", protože v sociální síti přeposílala ukrajinské názory.
V psychiatrické léčebně skončil dobrovolník Alexej Moroškin, který po návratu z Donbasu do Čeljabinska vybízel na internetu k odtržení "svobodného Uralu" od Ruska.
Záznam v trestním rejstříku lze získat i kvůli absurdnějším příčinám. Opoziční aktivista v Čuvašsku Dmitrij Semjonov doplatil na to, že na sociální síti přeposlal fotografii povstaleckého starosty Doněcka Pavla Gubareva v uniformě zakázané organizace ruských nacionalistů - a to Gubarev opravdu byl jejím členem.
K pokutě 30 000 rublů (asi 11 000 korun) za "výzvy ohrožující územní celistvost Ruska" byl odsouzen Vladimir Zavarkin z Petrozavodska, který na demonstraci proti gubernátorovi žertem navrhl uspořádat referendum o odtržení regionu, pokud Moskva nevyslyší stížnosti.
Novinářka Polina Danilevičová dostala pokutu za srovnání současné podoby budovy, v níž bydlí, s fotografií z dob německé okupace - na inkriminovaném snímku se totiž vyskytly zakázané nacistické symboly.
Za mnoha případy se podle deníku skrývá byrokratický systém vykazování výsledků i snaha bezpečnostních složek a justice vyjít vstříc signálům shora.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist