Velká Británie by měla zůstat v Evropské unii, vyzval Brity americký prezident Barack Obama. V komentáři otištěném v Daily Telegraph Obama Britům píše, že Británie těží ze členství v unii ve všech ohledech – bezpečnostních i ekonomických.

"Spolupráce – od sdílení informací tajných služeb a boje s terorismem až po dohody umožňující ekonomický růst a tvorbu pracovních míst – bude efektivnější, pokud bude probíhat napříč celou Evropou. V dnešní době se musí přátelé a spojenci držet při sobě," napsal Obama.

Americký prezident přiletěl do Británie ve čtvrtek večer. Jak řekl, chtěl osobně popřát britské královně k jejím devadesátým narozeninám. 

V této politicky velmi vypjaté situaci se ale nemohl vyhnout vyjádření k možnému odchodu Británie z Evropské unie, o kterém budou Britové hlasovat v referendu 23. června.

Na páteční tiskové konferenci po jednání s britským premiérem Davidem Cameronem Obama svůj postoj zopakoval. Rozhodnutí o budoucnosti Británie v EU v červnovém referendu je podle Obamy plně v rukou britských občanů, mezi přáteli by ale mělo být dovoleno "být upřímný". Setrvání Británie v unii je "v hlubokém zájmu USA", řekl šéf Bílého domu. Členství v Evropské unii podle Obamy přispívá k bezpečnosti i k hospodářské prosperitě Spojeného království.

V otázce britského referenda má smysl naslouchat názorům přátel, reagoval Cameron, který se rovněž během tiskové konference vyjadřoval pro další členství své země ve společenství evropských států.

Zůstaňte v Unii, nabádá Obama Brity

"Desetitisíce Američanů, kteří odpočívají na evropských hřbitovech, jsou tichým důkazem, jak úzce propletená naše bezpečnost a prosperita je. A cesta, kterou si nyní zvolíte, ovlivní vyhlídky a naděje současné generace Američanů," napsal šéf Bílého domu.

Evropská unie podle něj britský vliv nezmenšuje, ale posiluje ho. "I když si v dnešním světě opatrujeme naši suverenitu, státy, které dokážou využívat svůj vliv nejefektivněji, jsou ty, jež jednají společně. Protože jen tak se dají současné výzvy řešit," dodal Obama.

Pokrytectví, tvrdí na Obamovu adresu starosta Londýna

Obamův článek i "vměšování se" do rozhodování Britů okamžitě napadl šéf kampaně pro odchod Británie z EU a londýnský starosta Boris Johnson. Obamu popsal jako "nekonzistentního" a "naprosto pokryteckého".

"Evropská unie je naprosto nedemokratická, a ačkoliv obdivuji Spojené státy a respektuji prezidenta, myslím, že prezident musí přiznat, že jeho země by se nikdy nechtěla zaplést do něčeho podobného," napsal v komentáři pro deník Sun Johnson. "Proč si tedy Američané myslí, že je něco takového dobré pro nás?" dodal.

"Jak můžeme mít ,vliv‘ v Evropské komisi, když pouze 3,6 procenta jejího personálu pochází z této země? Dokážete si představit, že by Spojené státy svěřily vyjednávání svých obchodních dohod instituci, ve které budou jen 3,6 procenta Američanů? To je směšné," nebral si servítky Johnson.

Poloviční Keňan

Ve svém komentáři jde ještě dál. Připomněl údajné odstranění busty Winstona Churchila z Oválné pracovny Bílého domu v roce 2009, a to poté, co se stal Obama prezidentem.

Bílý dům už dříve zprávy označi za lživé, Johnson přesto píše: "Podle některých to byla urážka Británie. Podle jiných šlo o symbol rodového odporu ´napůl keňského´ prezidenta vůči Britskému impériu." Odkazuje tak na fakt, že Obamův otec byl Keňan a stát na východním pobřeží Afriky byl jednou z kolonií Spojeného království.

Za svá slova sklidil tvrdou kritiku. Podle Diane Abbottové z Labouristické strany připomínají "nejhorší rétoriku Tea Party (ultrakonzervativní hnutí v USA - pozn. red.)". Liberální demokrat Lord Campbell je označil za nepřijatelná.

V centru pozornosti

Obamovy návštěvy a výzvy, aby Británie zůstala členem Evropské unie, si všímají všechny britské noviny. O titulní stránky ho ale připravil, nebo se s ním dělí, zpěvák Prince, který zemřel ve čtvrtek večer.

Obama zůstane v Británii do sobotního rána, než odletí na schůzku do Německa a dále do Saúdské Arábie. Na programu měl oběd s královnou ve Windsoru, na večeři se chystá s princem Williamem a jeho ženou Catherine. Setkal se také s premiérem Davidem Cameronem.