Jihoafrický soud nepovolil Čechovi Radovanu Krejčířovi odvolat se v případu pokusu o vraždu, únosu a obchodu s drogami, ve kterém byl v únoru odsouzen k 35 letům vězení. Ve středu to oznámil soudce Colin Lamont, který se žádostí Krejčíře a dalších pěti odsouzených zabýval. Krejčířova cesta k odvolání zcela zablokována není, nyní se může přímo obrátit na soud vyššího stupně, což podle svých právníků udělá.

Krejčíř únorový verdikt odmítá a chce se proti němu odvolat, s tím ale soud musí nejdříve souhlasit. Krejčířův advokát James Grant však Lamonta nepřesvědčil o potřebě odvolacího procesu. Grant tvrdil, že soud před vynesením rozsudku o vině a o výši trestu nevzal v úvahu všechny důkazy a že Krejčíře diskriminoval, když mu například nepovolil předvolat všechny navržené svědky.

"Z mého pohledu neexistují důvodné vyhlídky, že by jiný soud došel k jinému závěru. Z toho tedy plyne, že všechny žádosti, které odsouzení proti vině a trestu podali, se zamítají," vysvětlil podle portálu iol.co.za Lamont své rozhodnutí odvolání Krejčíře a dalších pěti osob nepovolit. Státní zástupce následně uvedl, že je s odmítnutím žádostí spokojen.

Krejčířův advokát již podle zpravodajské stanice eNCA oznámil, že Čech se nyní obrátí přímo na nejvyšší odvolací soud. Ten takové žádosti vyhoví, pokud dospěje k závěru, že odsouzený může v odvolacím procesu uspět.

O možnosti odvolání rozhodoval soudce, který uznal Krejčíře vinným už loni v srpnu; letos v únoru vynesl verdikt o výši trestu. Případ se týká únosu a mučení Bhekiho Lukheleho, bratra drogového dealera, který údajně zmizel i s 25 kilogramy pervitinu. Je to první odsouzení Krejčíře v JAR, kde je tento muž obžalován v několika různých případech, v nichž jde mimo jiné o vraždy.

Ve středu by se Lamont měl ještě zabývat případem vraždy Sama Issy, ze které byl Krejčíř obžalován spolu se čtyřmi dalšími lidmi. Čech tvrdí, že se zavražděním svého někdejšího pobočníka nemá nic společného. Proces v této kauze začal loni v únoru.

Krejčíř, jenž v roce 2005 uprchl z Česka před vyšetřováním české policie, žije v JAR od roku 2007 a od listopadu 2013 je ve vazbě. V ČR byl odsouzen k deseti a půl roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik.