Papež František na palubu svého leteckého speciálu mířícího z řeckého ostrova Lesbos do Říma vzal tři syrské rodiny uprchlíků. Vatikán v oficiálním prohlášení podle agentury AP upřesnil, že rodiny jsou muslimské a že je tvoří celkem 12 lidí, z toho šest jsou děti.
Nejvyšší představitel římskokatolické církve novinářům řekl, že rozhodnutí vzít s sebou 12 syrských uprchlíků bylo "čistě humanitární" gesto, nikoli politický čin. Dodal, že tuto myšlenku mu vnuknul před pouhým týdnem jeden z vatikánských činitelů. Okamžitě ji vzal za svou, protože zcela odpovídala poselství o lidskosti, které chtěl svou cestou na Lesbos předat.
AFP s odvoláním na Vatikán informovala, že dvě rodiny pocházejí z Damašku a třetí z východsyrského Dajr az-Zauru. Uprchlíci, kteří cestují s papežem, se před nástupem do letadla s hlavou katolické církve krátce setkali na letištní ploše.
Podporu běženců převezme Vatikán, zpočátku se ale o ně bude starat církevní komunita Sant Egidio.
Papež František přiletěl na řecký ostrov Lesbos, kde společně s konstantinopolským patriarchou Bartolomějem I. a arcibiskupem aténským Hieronymem II. navštívil uprchlický tábor. Papež během letu do Řecka označil nynější běženeckou krizi za nejhorší humanitární katastrofu od konce druhé světové války, uvedla AFP.
"Je to odlišná cesta. Cesta poznamenaná smutkem," řekl papež o sobotní návštěvě řeckého ostrova. "Uvidíme mnoho lidí, kteří trpí, kteří nevědí, kam jít, a kteří musí utíkat. Navštívíme také hřbitov, kterým je moře. Tolik lidí v něm zahynulo... toto mám na srdci během této cesty," dodal.
Na letišti v Mytiléně papeže přivítal řecký premiér Alexis Tsipras, který ho během jeho několikahodinové návštěvy doprovázel. Tsipras podle AP připomněl, že Řecko se v současné době stará o více než 50 tisíc migrantů, které se snaží i přes potíže co nejlépe zaopatřit.
Náboženští představitelé se v táboře Moria pozdravili s asi 250 běženci a s osmi z nich poobědvali, aby si vyslechli jejich životní osudy. Všichni tři církevní hodnostáři také podepsali společnou deklaraci.
V noci na sobotu neznámí vandalové posprejovali zdi v ostrovní metropoli a v přístavu, kde je František očekáván, nápisy o tom, aby papež nekázal. Technické služby pak ráno graffiti odstranily.
Na ostrově Lesbos je nyní asi 4100 běženců, většinu z nich čeká vyhoštění do Turecka na základě ujednání, které Evropská unie s Ankarou uzavřela. V celém Řecku je pak přes 53 tisíc uprchlíků.
I přes posílení ostrahy vnějších unijních hranic a dohodu s Tureckem se migraci zcela nepodařilo zastavit. V noci na sobotu agentura Evropské unie pro ochranu vnějších hranic Frontex zadržela u Lesbosu loď s 41 syrskými a iráckými uprchlíky, kteří se z Turecka pokoušeli dostat do EU.
S nezletilými uprchlíky
Papež František se v sobotu po příjezdu do uprchlického tábora Moria na řeckém ostrově Lesbos setkal s několika desítkami nezletilých běženců, kteří z Turecka na řecké ostrovy připluli často na vlastní pěst. Informovala o tom agentura DPA s tím, že papeže vítaly stovky migrantů.
Papež poté vstoupil do velkokapacitního stanu, kde podal ruku dalším desítkám uprchlíků. Mnozí z nich také krátce informovali o svém osudu. Mezi migranty jsou nejsou jen Syřané, ale i jezídi, Pákistánci či Kurdové.
Do tábora Moria odjel papež bezprostředně po příletu, doprovází ho konstantinopolský patriarcha Bartoloměj I., arcibiskup aténský Hieronym II. a také řecký premiér Alexis Tsipras.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist