Z Řecka do Turecka by měla být v pondělí navrácena první skupina běženců, čímž se začne se uplatňovat dohoda mezi Evropskou unií a Tureckem. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na nejmenovaný zdroj z Evropské komise. V první skupině vrácených migrantů bude prý 500 lidí. 

Turecký premiér Ahmet Davutoglu bez bližšího upřesnění ve čtvrtek potvrdil, že v pondělí začne platit dohoda s EU o tom, že Ankara začne zpětně přijímat uprchlíky z Řecka, kam se dostali z Turecka.

Navrácenými osobami budou "Syřané, kteří nepožádali o azyl, Afghánci a Pákistánci", uvedl zdroj z Bruselu. Neupřesnil nicméně, z jaké oblasti by migranti měli putovat, zda půjde o vnitrozemí či některý z ostrovů. Neřekl ani, zda budou do Turecka dopraveni letecky či po moři.

Mluvčí Evropské komise Natasha Bertaudová potvrdila, že pondělí je "dnem D", pokud jde o novou dohodu mezi EU a Tureckem. Podle Bertaudové "budou navraceni ti, jejichž žádosti o azyl byly označeny za nepřípustné, protože mohou získat ochranu i v Turecku".

Nejmenovaný zdroj z řecké vlády uvedl, že migranti "s vysokou pravděpodobností" pocestují z ostrovů Chios či Lesbos, kde jsou v přeplněných registračních centrech tisíce uprchlíků. "Nevylučujeme, že bude v pondělí navrácen určitý počet lidí, nemůžeme ale potvrdit, kolik jich bude," uvedl nejmenovaný řecký představitel.

Turecký premiér Davutoglu v televizi uvedl, že proces vracení běženců z Řecka do Turecka nepovede ke zvýšení počtu uprchlíků, kteří již nyní v Turecku jsou, protože jiní budou posílání do EU. Zároveň řekl, že "už nebude důvod pro ztráty na životech lidí, kteří doufají, že při cestě do Evropy překonají Egejské moře".

Na Lesbu jsou na denním pořádku demonstrace, které vedou desítky uprchlíků na protest proti plánovanému vracení do Turecka. Ve čtvrtek se jich protestní akce zúčastnilo v registračním táboře v obci Moria asi 50.

Aktivní jsou turečtí pohraničníci na moři: pobřežní stráž dnes mezitím zadržela v moři v nafukovacím člunu 26 uprchlíků mířících na Lesbos a vrátila je zpět do Turecka, upozornila televize Habertürk TV.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist