Sebevražedný atentátník v pátek na fotbalovém zápase jižně od Bagdádu usmrtil 29 lidí, dalších nejméně 60 osob utrpělo zranění. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele.

Podle Reuters je mrtvých 26 a zraněných 71. K útoku došlo po skončení amatérského fotbalového zápasu na malém stadionu ve městě Iskandaríja, když se předávalo ocenění vítězům. Útočník se v tom okamžiku odpálil v davu svůj sebevražedný pás, popsal místní policejní velitel.

Iskandaríja leží asi 40 kilometrů jižně od Bagdádu a žijí tam jak sunnité, tak šíité. Atentát spáchali ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS), uvedla agentura Amak, která má k islamistům blízko.

Ozbrojenci z IS obsadili rozsáhlá území v Iráku i v sousední Sýrii a v minulosti měli na svědomí množství podobných útoků. Na začátku března si sebevražedný atentát v Hille, která leží 117 kilometrů jižně od Bagdádu, vyžádal nejméně 60 mrtvých. Útočník se tehdy odpálil v autě u kontrolního stanoviště při vjezdu do města.

Útočilo se i v jemenském Adenu

Ke třem sebevražedným útokům v pátek došlo také v jihojemenském Adenu. Během nich zemřelo nejméně 22 lidí. Uvedla to agentura AP s odvoláním na místní obyvatele a zdravotníky. 

K odpovědnosti za atentáty se přihlásili radikálové z hnutí Islámský stát. Podle lékařů nejspíš počet obětí ještě vzroste, mezi mrtvými jsou i ženy a děti.

První útočník se odpálil u kontrolního stanoviště jen několik metrů od vjezdu do vojenského tábora arabské koalice, která v zemi po boku jemenské vlády útočí na šíitské povstalce. Druhý útočník řídil sanitku a s vozidlem narazil do záchranářů, kteří na místě zasahovali. Třetí atentátník pak odpálil výbušniny rovněž nedaleko tábora v oblasti, kde se nacházelo množství civilistů.

Krize v Jemenu trvá od roku 2014, kdy šíitští povstalci obsadili metropoli Saná a začali postupovat dál na jih. Na stranu vlády se loni přidala arabská koalice v čele se Saúdskou Arábií a díky ní se podařilo několik oblastí osvobodit. Byl mezi nimi také Aden, kam se z exilu v Saúdské Arábii mohla loni vrátit vláda i prezident.

Neklidné situace v zemi ale nadále využívají i další ozbrojené skupiny jako Islámský stát či jemenská odnož Al-Káidy.

Boje si dosud vyžádaly nejméně 6200 obětí a Jemen je podle OSN na pokraji humanitární katastrofy. Celkem 2,4 milionu Jemenců přišlo kvůli násilnostem o střechu nad hlavou.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist