Barack Obama v neděli přiletí na Kubu jako první americký prezident po 88 letech. Přílet je plánován na odpoledne místního času (pozdě večer SEČ). Poté má na programu návštěvu staré Havany a setkání s kardinálem Jaimem Ortegou. Oficiální program začne v pondělí.

Obamova třídenní návštěva má za cíl potvrdit zlepšování vzájemných vztahů mezi Spojenými státy a Kubou. Americký prezident se má setkat i s kubánským vůdcem Raúlem Castrem a zástupci tamní potlačované opozice.

Obamova cesta je považována i za příležitost pro posílení amerických investic na komunisty ovládaném ostrově či pro další uvolnění podmínek pro americké turisty. Kubánské vedení očekává, že se Obama vysloví pro zrušení letitého obchodního embarga.

Obamova vláda loni obnovila plné diplomatické styky mezi oběma zeměmi znepřátelenými více než půl století, umožnila americkým firmám podnikat na Kubě v řadě odvětví a povolila dovoz některého zboží od kubánských výrobců.

Kubánští disidenti doufají, že Obamova návštěva zmírní represe

Kubánské disidentské organizace doufají, že historická návštěva amerického prezidenta přispěje k ukončení represí vůči oponentům režimu. Disidenti to podle agentury AFP uvedli v prohlášení zveřejněném v sobotu. Podle některých by ale Obama neměl na ostrov cestovat, dokud Havana neukončí pronásledování kritiků vlády.

"Doufáme, že příjezd amerického prezidenta přispěje k radikální změně v chování úřadů a přiměje je k respektování lidských práv," píše se v prohlášení disidentských organizací. "Tato změna by měla začít tím, že skončí represe a používání fyzického násilí proti politickým aktivistům," dodává se v komuniké.

Nejznámější kubánský bojovník za lidská práva Elizardo Sánchez minulý týden upozornil, že policie nařídila disidentům, aby zůstali doma a schůzky s Obamou se neúčastnili. On a většina ostatních odpůrců režimu se ale prý hodlají úřadům vzepřít.

Související