Výsledky víkendových voleb v Německu se často vykládají jako prohra německé kancléřky Angely Merkelové, protože v nich Křesťanskodemokratická unie, její mateřská strana, ztratila. Bližší pohled do tří spolkových zemí ale naznačuje opak: neprosadili se ti konzervativní kandidáti, kteří se od Merkelové a hlavně její politiky ve věci migrace odvrátili.
"Je to paradoxní, ale Merkelová je teď v CDU silnější než před volbami. Kandidáti, kteří se proti ní vymezovali, neuspěli," poznamenal berlínský politolog Gero Neugebauer v rozhovoru pro ČTK.
Guido Wolf z CDU v Bádensku-Württembersku ztratil proti minulým volbám třetinu hlasů a skončil druhý s 27 procenty. V Porýní-Falci Julia Klöcknerová, která byla dokonce považována za možnou nástupkyni Merkelové ve straně, promarnila pětiprocentní náskok, který ještě na počátku roku měla na sociální demokracii (SPD), a skončila druhá s odstupem 4,4 procenta.
Wolf a Klöcknerová se snažili distancovat od kancléřky, tím ale podle odborníků pouze odradili své voliče a nezískali nikoho navíc. Lidé, kteří uprchlickou politiku odmítali, zřejmě raději podpořili populistickou Alternativu pro Německo (AfD), kterou považovali za původního, a tedy věrohodnějšího nositele těchto postojů.
"Uprchlickou politiku Merkelové voliči podpořili, i když to paradoxně byli voliči SPD a Zelených. Zemští premiéři, kteří se v kampani k politice Merkelové přihlásili, také zvítězili," řekl Neugebauer.
Seehofer nastupuje
Výsledky voleb, v nichž odevzdala svůj hlas pětina německých voličů, už ale zostřují vnitrostranické vztahy v CDU. Nejhlasitější kritik Merkelové, bavorský premiér Horst Seehofer, už volební ztráty přičetl kancléřce osobně a vyzval ji ke změně postoje k běžencům.
"Hlavním důvodem je uprchlická politika. Z toho se nejde vymluvit," řekl Seehofer o výsledku voleb. "Musíme lidem říci, že jsme je pochopili a že vyvodíme důsledky z tohoto volebního výsledku. Není možné, aby se lidem po takovém výsledku řeklo, že všechno zůstane při starém," dodal. Mluvčí spolkové vlády Steffen Seibert ale tento apel odmítl s tím, že současný kabinet bude pokračovat v nastavené politice.
Podle politologa Neugebauera by se ale Merkelová neměla nyní vysilovat vnitrostranickým bojem. "Bude muset bojovat o to, aby získala zpět ty voliče, kteří nyní dali hlas AfD," upozorňuje. "Volby by proto pro Merkelovou měly být signál, aby více zohledňovala národní aspekty uprchlické politiky. Bude se muset na národní úrovni snažit minimalizovat negativní aspekty uprchlické krize," míní.
Uprchlická krize pomohla k vzestupu AfD, a pokud by naléhavost této krize opadla, strana by zřejmě přišla o významnou část svých hlasů. Stále by jí ale zůstal značný volební potenciál i kvůli tomu, že se snaží prezentovat jako zastánce konzervativních názorů.
"CDU se při svém posunu do politického středu vzdala části svých konzervativních hodnot a ztratila schopnost integrovat celý pravicový tábor," tvrdí politolog. CDU, které se na celostátní úrovni nedaří překonat hranici 25 procent, podle něj nyní prožívá totéž, co se stalo SPD v 80. a 90. letech po vzestupu stran Zelených a Levice, které sociálním demokratům odebraly část hlasů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist