Počet obětí nedělního bombového útoku v Ankaře stoupl na 37, oznámil v pondělí na tiskové konferenci turecký ministr zdravotnictví Mehmet Müezzinoglu. Dalších sedm desítek zraněných lidí je podle něj stále v nemocnicích a stav 15 z nich je kritický.
Ministr vnitra Efkan Ala uvedl, že explozi v centru metropole způsobil automobil naložený výbušninami. Úřady z činu podezřívají separatisty ze zakázané Strany kurdských pracujících (PKK). Podle nejmenovaného vládního činitele citovaného agenturou Reuters byla jednou z pachatelek mladá žena, která se k PKK připojila před třemi lety.
Mohutný výbuch otřásl čtvrtí Kizilay v neděli před sedmou hodinou večerní místního času. Podle ministra Aly jedoucí auto naložené trhavinami explodovalo poblíž autobusového dopravního uzlu, kde v tu dobu na zastávkách čekalo velké množství lidí.
Na místě o život přišlo 30 lidí, další čtyři podlehli svým zraněním během převozu do nemocnice. Do pondělního rána se pak počet obětí ještě o tři zvýšil.
Policie okamžitě zahájila intenzivní vyšetřování, konkrétních informací je ale jen velmi málo. Premiér Ahmet Davutoglu oznámil, že vláda má poznatky o možných útočnících k dispozici, zatím je prý ale nechce veřejnosti sdělovat. Turecká média citovala nejmenované vládní představitele, podle nichž zatím vše ukazuje na to, že za útokem mohla stát PKK či kurdští radikálové ze Sýrie. Zástupci PKK však atentát v neděli odsoudili.
Turecký deník Sözcü napsal, že pravděpodobná pachatelka útoku byla identifikována podle otisků prstů. Jde prý o čtyřiadvacetiletou studentku původem z města Kars, která loni společně se svými třemi sestrami stanula před soudem kvůli údajnému členství v PKK. Podrobnosti o druhém z pachatelů zatím nejsou známy.
Turecká armáda v pondělí oznámila, že její letadla provedla desítku náletů na tábory PKK na severu Iráku. Ve městě Şirnak na jihovýchodě země, kde žije kurdská menšina, byl vyhlášen zákaz vycházení, oznámil úřad místního guvernéra. Zákaz vycházení začne platit v pondělí večer. Podle agentury AP to naznačuje, že se tam turecké jednotky chystají k úderu proti kurdským bojovníkům. V současnosti ofenziva probíhá například i ve městě Nusaybin na turecko-syrském pomezí a ve městě Yüksekova u hranic s Irákem.
At least 27 dead in #Ankara attack - CNN Turk, citing governor https://t.co/fUjUkoifxw pic.twitter.com/rX0lfJd14i
— Reuters India (@ReutersIndia) 13. března 2016
Agentura Anadolu informovala, že policie zadržela desítky podezřelých ozbrojenců v jihotureckém městě Adana. Není však jasné, zda zatýkání přímo souvisí s nedělním útokem. Dalších 15 kurdských bojovníků zatkla dnes policie v Istanbulu.
Teroristický útok v centru Ankary se odehrál necelý měsíc poté, co v metropoli výbuch nastraženého vozidla s bombou zabil 30 lidí. K únorovému atentátu se přihlásila skupina Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK), která dlouhodobě bojuje proti turecké vládě. Vůbec nejtragičtější útok zažila Ankara loni v říjnu, kdy si dva výbuchy před začátkem mírového pochodu proti násilí mezi armádou a kurdskými separatisty vyžádaly nejméně 102 mrtvých a 500 zraněných. Podle turecké prokuratury stála za útoky místní buňka organizace Islámský stát (IS).
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist