Při potyčkách příznivců a odpůrců uchazeče o republikánskou kandidaturu na amerického prezidenta Donalda Trumpa byli v pátek v Chicagu zraněni dva policisté a zatčeno bylo pět lidí. Trump kvůli násilí na shromáždění svolaném do sportovní haly univerzity v Chicagu nevystoupil.
Oba tábory se střetly uvnitř a znovu pak i venku. Došlo na pěsti i hrubé urážky a Trumpovi odpůrci provolávali jméno Bernieho Sanderse, který je demokratickým uchazečem o kandidaturu. Mnozí nesli americké vlajky, které se jim Trumpovi obdivovatelé snažili vytrhnout.
Nad davem, který se přesunul před halu, přelétával vrtulník, z jehož paluby byla zachycena chaotická scéna a snaha policistů zjednat pořádek. Podle CNN zasahovalo na 300 policistů.
Trumpův tým vydal těsně před předpokládaným zahájením akce v nejlidnatějším městě státu Illinois prohlášení: "Pan Trump právě přijel do Chicaga a po setkání s policisty se rozhodl s ohledem na bezpečí těch desítek tisíc shromážděných lidí setkání odložit na jiný den."
Trump později v televizi Fox News popřel, že nenávist a rozkol sám vyvolává. "Zastupuji velkou skupinu lidí, kteří v sobě chovají mnoho zloby. Velká zloba je na obou stranách," prohlásil. Zrušení shromáždění označil za "velmi dobrou a inteligentní věc".
Incidenty na Trumpových shromážděních jsou poměrně časté. Podnikatel, který usiluje o republikánskou nominaci na prezidenta, vyvolává ostré reakce svými poměrně kontroverzními názory. V pátek bylo 32 lidí zatčeno při protestu na akci Trumpovy kampaně v Missouri. Protestující tam několikrát Trumpa přerušili, což kandidát označil za "ostudu". V únoru osobně jednoho z protestujících sám uhodil.
Podle komentátorů měla chicagská akce, která měla být politickým shromážděním, podobu hospodské rvačky. Demonstranti se prý připravovali několik dní. Zástupci univerzity předem upozorňovali na nebezpečí střetu a požadovali zrušení shromáždění.
Komentátorka stanice BBC tvrdí, že na obou stranách byl patrný vztek - Trumpovi příznivci jsou proti současné politické garnituře, protože je podle nich nezastupuje, odpůrci považují Trumpovu kampaň za rasistickou a rozdělující národ.
Mezi Trumpovými odpůrci byla pětadvacetiletá Maria Hernandezová, která se dala po zrušení shromáždění radostí do tance. "Nikdy jsem na své město nebyla hrdější," řekla. Na akci ji přivedl nesouhlas s Trumpovou imigrační rétorikou.
"Protestuji, protože jsem Mexičanka a nevím, kam mne (Trump) hodlá deportovat. S rasismem se v Chicagu setkávám denně a mám toho už dost," řekla stanici CNN.
Trumpova příznivkyně Debi Patricková, která žije mimo Chicago, řekla, že shromáždění mělo být lépe zabezpečeno. Trumpa za atmosféru panující na jeho mítincích nekritizuje, protože lidé podle ní za své chování nesou odpovědnost sami. Na otázku, zda dá Trumpovi hlas v úterý, kdy se bude v Illinois hlasovat o kandidátech, odpověděla, že "určitě a raději než kdykoli jindy".
Trump na dotaz CNN, zda lituje vlivu své vyostřené rétoriky, řekl, že ne. "Ničeho nelituji. To jsou velmi špatní demonstranti, špatní chlápci, ostří a tvrdí hoši," prohlásil.
Podle policie se mezi pěticí zatčených ocitl také Sopan Deb, který Trumpovu kampaň sleduje pro CBS.
V úterý se budou konat primárky a volební shromáždění demokratů a republikánů v Illinois a také v Ohiu, na Floridě, v Missouri a v Severní Karolíně. O republikánské nominaci se bude rozhodovat rovněž v primárkách na Severních Marianách.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist