Ke středečnímu útoku v turecké metropoli Ankaře, při kterém zahynulo 28 lidí a dalších 60 bylo zraněno, se v pátek přihlásila skupina Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK).
Skupina dlouhodobě bojuje proti turecké vládě. Nyní podle zahraničních médií uvedla, že atentát je odvetou za vojenské operace, které proti kurdské menšině na východě země vede turecká armáda z rozkazu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.
Erdogan tvrdil, že za útok jsou odpovědní syrští Kurdové, které turecké síly v posledních dnech ostřeloval z děl na hranici se Sýrií.
Skupina, která je odnoží zakázané Strany kurdských pracujících (PKK) usilující o autonomii na jihovýchodě Turecka, zároveň pohrozila dalšími útoky.
Sokoli osvobození Kurdistánu podnikají už řadu let pumové útoky namířené proti tureckým ozbrojeným složkám. V Ankaře nespáchali atentát poprvé a jejich bomby explodovaly i v dalších velkých tureckých městech, včetně Istanbulu.
V tomto největším tureckém městě skupina TAK útočila naposledy loni 23. prosince - při minometné střelbě na tamním letišti zahynul jeden člověk.
"Dne 17. února v 18:30 (místního času) spáchal v ulicích Ankary sebevražedný bojovník útok proti konvoji vojáků fašistické Turecké republiky," citovala agentura AFP z prohlášení, které skupina zveřejnila na svých internetových stránkách.
V textu se rovněž uvádí, že jde o pomstu za zabití nevinných lidí při vojenské operaci v městě Cizre, obývaném převážně Kurdy. Skupina zároveň zveřejnila fotografii pachatele útoku. Údajně jde o muže jménem Zinar Raperin, který se narodil v roce 1989 ve městě Van na východě země.
Sokoli osvobození Kurdistánu podnikají už řadu let pumové útoky namířené proti tureckým ozbrojeným složkám. V Ankaře nespáchali atentát poprvé a jejich bomby explodovaly i v dalších velkých tureckých městech, včetně Istanbulu.
Turecké úřady se domnívají, že TAK je pro PKK pouze jakýmsi pláštíkem v případě, že spáchá útok, při němž zahynou civilisté a který vyvolá rozhořčení obyvatel.
PKK tvrdí, že skupinu TAK tvoří její bývalí členové, kteří nesouhlasí s jejími snahami o mírový proces. Ten byl loni přerušen právě poté, co turecká armáda zahájila bojové operace na východě země.
Kurdští separatisté bojují od roku 1984 proti ústřední turecké vládě. Boje, při kterých už zahynulo více než 45 tisíc lidí, se soustřeďují na jihovýchodě Turecka obývaném převážně etnickými Kurdy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist