Vládní sociální demokraté (Smer-SD) premiéra Roberta Fica s velkým náskokem vyhrají březnové parlamentní volby na Slovensku, nedokázali by již opětovně sestavit jednobarevnou vládu s většinovou podporou ve sněmovně.

Vyplývá to z výsledků průzkumu agentury AKO, které zveřejnila v pátek, v poslední den před zahájením moratoria na informování o volebních sondážích. Výsledek této ankety koresponduje i s jinými průzkumy z poslední doby.

Smer-SD by podle průzkumu získal 35 procent hlasů, což by straně vyneslo v 150členné sněmovně 63 křesel. V současnosti má Ficova strana ve sněmovně 83 poslanců, tedy pohodlnou většinu.

Na druhém místě v sondáži skončila nacionalistická Slovenská národní strana (SNS) s podporou 9,4 procenta. Nyní neparlamentní strana byla součástí koalice za první Ficovy vlády v letech 2006 až 2010. Případná koalice Smeru-SD a SNS by podle průzkumu měla v parlamentu většinu.

Až za SNS se umístila nová strana Síť neúspěšného prezidentského kandidáta Radoslava Procházky se ziskem 8,1 procenta, která by podle většiny jiných sondáží byla hlavním vyzývatelem vládních sociálních demokratů.

Do sněmovny by se podle průzkumu dostalo osm stran včetně hnutí Jsme rodina – Boris Kollár. Hnutí založil podnikatel Boris Kollár, jenž se v kampani vymezil vůči politikům.

Blízko k pětiprocentní hranici, jejíž zdolání je podmínkou pro vstup do sněmovny, se dostala krajně pravicová strana Kotleba – Lidová strana Naše Slovensko s podporou 4,2 procenta. Tato strana loni organizovala demonstrace proti imigraci a její lídr a předseda Banskobystrického kraje Marian Kotleba se netají sympatiemi vůči válečnému totalitnímu slovenskému státu a kritikou vůči Romům.

Zdroj: AKO