Prestižní fotografickou soutěž World Press Photo za rok 2015 vyhrál snímek kojence, kterého otec předává do rukou další osoby pod ostnatým drátem na hranici Srbska a Maďarska. Autorem černobílé fotografie zachycujícího emotivní detail cesty uprchlíků do Evropy je Australan Warren Richardson. Fotky dokumentující současnou migrační vlnu uspěly i v jednotlivých kategoriích. Mezi sportovními snímky zvítězila momentka zachycující pád českého lyžaře Ondřeje Banka.

Richardson fotografii pořídil loni v srpnu u maďarské hraniční obce Röszke, kdy se skupina syrských uprchlíků pokoušela kryta večerní tmou překonat hlídanou hranici do Maďarska. "Byl jsem s nimi asi čtyři hodiny, zatímco hráli s policií hru na kočku a myš a policisté proti nim použili pepřový sprej," popsal podle deníku The Guardian Richardson napjatou situaci.

V jednu chvíli podle něho začali Syřané utíkat směrem k plotu a rychle jím pronikat, takže prý musel okamžitě reagovat a doufat, že bude mít v tom přítmí štěstí. "Té noci byl úplněk, takže světlo na snímku je v podstatě měsíční svit," objasnil.

Podle předsedy poroty Francise Kohna se stala jeho momentka fotkou roku, neboť "je tak silná díky své jednoduchosti, zvláště díky symbolice ostnatého drátu". "Usoudili jsme, že (snímek) má téměř vše, aby byl silným vizuálním zpodobněním toho, co se děje s uprchlíky," řekl Kohn.

Richardsonova fotografie je prvním černobílým snímkem, který vyhrál hlavní cenu od roku 2009. Kromě toho zvítězila rovněž v kategorii Aktualita.

Snímky zachycující v různých zemích migrační vlnu směřující do Evropy se výrazně prosadily i v dalších kategoriích soutěže. Mezi reportážemi vybrala porota jako vítěze Rusa Sergeje Ponomarjova s jeho sérií fotografií zachycující uprchlíky připlouvající na člunech k řeckému ostrovu Lesbos. Kategorii Lidé vyhrál Slovinec Matić Zorman s fotografií malé dívky za mřížemi uprchlického tábora v Srbsku.

Ital Francesco Zizola nafotil druhou nejlepší sérii v kategorii Současné problémy, když zachytil přeplněný rybářský člun s 500 migranty plující z Libye. Třetí místo v aktualitách pak získal turecký fotograf Bulent Kilic za sérii snímků uprchlíků snažících se ilegálně proniknout přes plot do Turecka.

Tradičně úspěšné byly snímky z válečných konfliktů - nejlepší sérií aktualit i jednotlivým reportážním snímkem se stala díla ze Sýrie. Hned dvě kategorie vyhrály fotografie dokumentující znečištění ovzduší v čínských městech.

Nejlepší sportovní fotografií se stal snímek zachycující pád českého lyžaře Ondřeje Banka v kombinačním sjezdu na mistrovství světa v USA, jehož autorem je Rakušan Christian Walgram.

Do 59. ročníku soutěže se přihlásilo celkem 5775 fotografů ze 128 zemí a porota vybírala nejlepší z 82 951 snímků.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist