Čína ve středu oznámila svůj první případ nákazy virem zika. Infikovaným je čtyřiatřicetiletý muž, který se nedávno vrátil z Venezuely, informovala agentura AP. Čínská národní komise pro zdraví a rodinné plánování však uvedla, že pravděpodobnost rozšíření viru v nejlidnatější zemi světa je "mimořádně nízká" vzhledem k zimním teplotám a malé aktivitě komárů, kteří jsou hlavními přenašeči viru.

Nakažený muž z jihočínského města Kan-čou se domů z Venezuely vrátil 5. února přes Hongkong a město Šen-čen. Z nemoci se prý rychle zotavuje, již nemá teplotu a také vyrážka ustupuje.

Virus zika se rychle šíří v latinskoamerických zemích. Většina pacientů má jen mírné příznaky, existuje ale podezření, že u lidského plodu virus způsobuje vývojovou poruchu mozku. Dosud proti němu není účinný lék ani vakcína. Zatím však nebyl potvrzen ani jeden případ přenosu z člověka na člověka.

Světová zdravotnická organizace (WHO) minulý týden kvůli nemoci vyhlásila celosvětový stav nouze a zdůraznila, že klíčové je zabránit rozšíření viru do Afriky a do Asie.