Americká politika a její rychle se otáčející kalendář jsou neúprosné: Barack Obama bude Spojeným státům vládnout z Bílého domu ještě déle než rok, přesto má za sebou zřejmě úplně poslední večer, kdy byl z pohledu zájmu médií a veřejnosti v hlavní roli.
Své sedmé a závěrečné poselství o stavu Unie, které pronesl v noci našeho času před oběma komorami Kongresu a v přímém přenosu všech důležitých televizních stanic, Obama využil, aby se pokusil otočit negativním tónem to, kdo ho v čele USA nahradí.
Aniž by jmenoval, Obama se tvrdě opřel především do lídra průzkumů veřejného mínění mezi republikány, realitního magnáta Donalda Trumpa.
Prezident důrazně varoval před rétorikou, která obrací Američany proti muslimům. "Zrazujete tím to, co jako země představujeme," uvedl doslova Obama ve zjevné narážce na Trumpovu předvolební kampaň, v níž vyzval nejen k naprostému uzavření hranic pro všechny muslimy cestující do USA.
Jedné věci opravdu lituji
Obama přiznal, že celková politická atmosféra v zemi se v posledních letech zhoršila a přibylo hádek a půtek. Označil to za jednu z mála věcí, kterých lituje.
Zástupce obou hlavních politických stran vyzval, aby byli znovu schopni spolupracovat. Podle Obamy je čas "spravit politiku", překonat strach a využít velké změny současnosti ve prospěch Američanů.
Představil jednu konkrétní iniciativu, jak k této věci přispět: chce se v posledním roce svého funkčního období zasadit o reformu volebního systému, která by měla zabránit tomu, aby politici mohli svévolně měnit hranice volebních obvodů a prakticky si tak vybírat voliče, namísto toho, aby si voliči vybírali politiky.
Ve velké části Spojených států dosud platí praxe, že místní zákonodárné sbory rozhodují o podobě jednomandátových volebních obvodů, což často vytváří příznivé podmínky pro jednu ze stran a vede v konečném důsledku k tomu, že skutečný předvolební souboj se odehrává jen v menší částí země.
Islámský stát pro nás není existenciální hrozba
Obama hájil i to, co je předmětem snad nejsilnějších útoků opozičních republikánů usilujících o jeho post, tedy strategii s bojem proti Islámskému státu. Podle Obamy tato teroristická organizace nepředstavuje pro Spojené státy existenciální hrozbu. Ujistil však Američany, že jeho vláda přesto usiluje o to, aby tyto "vrahy a fanatiky" zničila.
"Zatímco se soustředíme na zničení Islámského státu, přehnaná tvrzení, že jde o třetí světovou válku, pouze hrají do jejich karet," vyzval Obama k nepřeceňování dosahu organizace. Kongres zároveň požádal o formální schválení použití vojenské síly proti islamistům, které USA a spojenci bombardují v jejich državách v Sýrii a Iráku.
Nemůžeme vpadnout do každé země
V souvislosti se Sýrií, část jejíhož území islamisté ovládli, Obama podotkl, že USA nemohou převzít správu nad každou zemí, která upadne do krize, vyslat tam své ozbrojené síly a pak ji vyléčit. "To není vůdcovství. To je cesta do pekel, plýtvání americkou krví a penězi, které nás v důsledku oslabuje," prohlásil Obama.
Prezident vyzdvihl svůj důraz na diplomatické řešení problémů ve světě. Zmínil v této souvislosti dohodu s Íránem, mající za cíl dostat pod mezinárodní kontrolu jeho jaderný program, díky níž se podle Obamy svět vyhnul další válce a normalizaci vztahů s Kubou.
Právě v případě Kuby Obama vyzval Kongres, aby vůči ní zrušil hospodářské embargo. "Chcete upevnit naši vůdčí roli a důvěryhodnost na západní polokouli? Uznejte, že studená válka skončila. Zrušte embargo," prohlásil.
Vrátil se i ke svému úplně prvnímu úkonu ve funkci prezidenta. Už před sedmi lety nařídil zavření věznice na Guantánamu, kde Spojené státy zadržují podezřelé z terorismu. Obama chce poslední rok ve funkci využít k tomu, aby se vězení skutečně podařilo uzavřít.
"Je drahá, je zbytečná a jen slouží jako součást příručky pro nábor našich nepřátel," prohlásil o věznici na Guantánamu.
Amerika je nejmocnější národ na zemi
Projev před oběma komorami Kongresu Obama využil k obraně ekonomických úspěchů své vlády. Slova o úpadku USA označil za lacinou politickou rétoriku. "Amerika je nejmocnější národ na zemi. Tečka," řekl.
Americký prezident apeloval na občany své země, aby se nebáli budoucnosti a změn, které přináší. Jsou podle něj naopak dobře připraveni, aby jich využili.
"Budoucnost, kterou chceme - příležitosti a bezpečnost pro naše rodiny, rostoucí životní standard a udržitelná a mírová planeta pro naše děti -, to vše máme na dosah. Ale stane se to, jen když budeme jednat společně. Stane se to jen tehdy, když povedeme rozumné a konstruktivní debaty," prohlásil.
Vymýtíme rakovinu
Obama se do svého plánu pro poslední rok vlády rozhodl zařadit i jeden bod, který je vyjádřením respektu muži, jenž mu po celou dobu v Bílém domě "dělal dvojku". Obama oznámil, že chystá zahájení kampaně, která povede k naprostému vymýcení rakoviny v USA.
V čele kampaně bude stát právě viceprezident Joe Biden, jehož syn Beau loni podlehl této smrtelné chorobě.
Biden, který se kvůli tragické rodinné ztrátě rozhodl nekandidovat do prezidentského úřadu, už podle Obamy v prosinci v Kongresu vyjednal pro výzkum boje proti rakovině tak vysoké finanční zdroje, které výzkumníci neměli nejméně deset let.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist