Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) rozšířil vyšetřování skandálu kolem e-mailové korespondence Hillary Clintonové, který podle médií ohrožuje politické ambice kandidátky na prezidentský úřad a může skončit i trestním stíháním.

Podle pondělní zprávy televize Fox News agenti FBI mapují souvislosti mezi zakázkami zadanými ministerstvem zahraničí a činností Nadace rodiny Clintonovy z doby, kdy Clintonová řídila americkou diplomacii. 

Americké ministerstvo zahraničí z rozhodnutí soudu postupně zveřejňuje elektronickou korespondenci, kterou Clintonová vedla ze své soukromé místo pracovní e-mailové adresy. Tato praxe vystavila Clintonovou tvrdé kritice ze strany mnoha poslanců, ale především republikánských uchazečů o nominaci do boje o prezidentské křeslo. Clintonová, kteří řídila ministerstvo v letech 2009 až 2013, vedla korespondenci přes soukromý server ve svém domě.

Stanice Fox News v pondělí s odvoláním na zdroje z FBI uvedla, že nové vyšetřování vychází z informací obsažených v publikované elektronické poště. "FBI vyšetřuje možné souvislosti mezi dary věnovanými nadaci Clintonových a rozdělováním kontraktů ministerstva zahraničí. Zkoumá, zda byly dodrženy obvyklé postupy," uvedla americká televize.

Stanice Fox News už v polovině prosince uvedla, že nezávislá organizace FACT sledující dodržování etiky v politice žádá o prošetření vztahů mezi těžařskou společností Neptune Minerals a ministerstvem zahraničí v době, kdy mu Clintonová šéfovala.

Žádala, aby úřady prověřily možnost, že Clintonová díky příbuzenským vztahům a příspěvkům do nadace rodiny Clintonových umožnila těžařské firmě zvláštní přístup na ministerstvo zahraničí.

S firmou Neptune Minerals údajně udržuje kontakty zeť Billa a Hillary Clintonové Marc Mezvinsky, manžel jejich dcery Chelsea.

Clintonová je favoritkou na demokratickou nominaci do boje o Bílý dům. Hájí se tím, že praxe využívání soukromých e-mailů byla v americké exekutivě běžná. Žádný zákon při tom podle ní porušen nebyl.