Polsko je připraveno přijmout první stovku uprchlíků v rámci jejich přerozdělování z dalších unijních zemí. Prohlásila to ve čtvrtek premiérka Beata Szydlová, jejíž vláda má k požadavkům Bruselu výrazně méně vstřícný přístup než předchozí kabinet. Ten se loni zavázal přijmout celkem 7 tisíc běženců, což bude podle Szydlové těžké změnit.
"Naše vláda je racionální a pochopitelně tu existuje závazek od vlády minulé," připustila Szydlová na čtvrtečním tiskovém briefingu, kde oznámila, že Polsko má místa pro první stovku uprchlíků. Podle rozhlasové stanice RMF FM z dokumentů zaslaných Varšavou do Bruselu vyplývá, že běženci nyní pobývající v Řecku či Itálii mohou do Polska zamířit do konce března.
Premiérka i další členové konzervativní vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) přitom ještě nedávno velmi ostře odsuzovali rozhodnutí kabinetu liberální Občanské platformy (PO), který souhlasil s požadavkem Evropské komise na přijetí 7 tisíc lidí.
Odmítání uprchlíků bylo součástí kampaně PiS před říjnovými volbami, v níž se předseda strany a podle mnohých faktický klíčový muž v pozadí současné vlády Jaroslaw Kaczyński vyjadřoval o běžencích jako o velké hrozbě pro Polsko.
Někteří politici ještě v prosinci tvrdili, že se pokusí docílit změny rozhodnutí EU o přerozdělování uprchlíků, případně že se Varšava může přidat ke slovenské žalobě proti povinným kvótám.
"Nová vláda je v nebývale obtížné situaci z právního hlediska, zvrátit to rozhodnutí (minulé vlády) půjde jen těžko," připustil ve čtvrtek v rozhovoru s televizí TVN 24 europoslanec PiS Ryszard Czarnecki. Polsku by v případě nesplnění závazku hrozila žaloba.
Představitelé PiS prosazují, aby Polsko přijímalo výhradně nebo alespoň především křesťanské běžence z Iráku či Sýrie. Polské úřady v současnosti podle médií zahajují prověřování dokumentů lidí, kteří by měli být zařazeni do první skupiny. Zvláštní pozornost přitom věnují možným bezpečnostním rizikům.
O přerozdělení celkem 120 tisíc uprchlíků rozhodli ministři vnitra států EU většinou hlasů v září. Polsko bylo tehdy pro, zatímco proti se postavily zbylé tři visegrádské země - Česko, Slovensko a Maďarsko - a rovněž Rumunsko.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist