Demonstrací v Oslu začala v úterý série lednových protestů v různých zemích světa, včetně například USA, Británie, Německa nebo Indie, proti odebírání dětí, které praktikuje norský sociální úřad Barnevernet. Podobná akce je plánovaná na 16. ledna také v Praze.

V České republice upoutal pozornost případ rodiny Michalákových. Norský úřad v květnu 2011 rodičům vzal dva syny - desetiletého Denise a sedmiletého Davida - na základě podezření ze zneužívání a zanedbávání péče. Podezření se nepotvrdilo, norský soud ale měl zjištění úřadu za závažná a děti nechal u pěstounů.

Matka, Eva Michaláková, nyní usiluje o přezkoumání případu a chce zvrátit rozhodnutí ze září loňského roku o zbavení rodičovských práv a o adopci mladšího syna. Odvolací řízení bude v únoru.

Stížnosti na obdobný postup norského sociálního úřadu v poslední době vznesla řada dalších rodin, a to z různých zemí, například z Rumunska, Polska, Slovenska či Litvy. Spory s úřady o opatrovnictví dětí vedly v mnoha případech k tomu, že cizinci se svými potomky uprchli přes norské hranice zpátky do vlasti nebo do jiných zemí. V posledních deseti letech se to prý týkalo několika stovek dětí.

Podle českého europoslance Tomáše Zdechovského, který se v případu Michalákových angažuje, existují desítky obdobných kauz. Jsou zveřejněny na portálu, který činnost Barnevernetu kritizuje.

Poslanec Evropského parlamentu uvedl, že po úterním protestu v Oslu se v pátek uskuteční protesty ve Washingtonu a v Londýně. O víkendu pak mají následovat obdobné akce v Bukurešti, Bruselu, Frankfurtu, Ottawě a v Madridu. V sobotu 16. ledna se chystá demonstrace v Praze a den poté v Dillí, 23. ledna v Bratislavě a o týden později i ve Varšavě.

Zdechovský dodává, že počet míst, kde se bude protestovat, ještě není konečný. Diskutuje se prý s dalšími 12 možnými organizátory, například v Irsku. Podle serveru iDnes ve stejný den jako v Praze bude Barnevernet terčem protestu i v Rusku a v Lotyšsku.

Děti, které jsou podle úřadů ohrožené, mohou být podle ministryně práce Michaely Marksové odebírány rodinám, a to i cizinců, rovněž v Česku. Nadace Naše dítě loni uvedla, že české úřady odebírají z rodin ročně kolem 2000 až 3000 dětí.

Podle členky sněmovního výboru pro sociální politiku Jitky Chalánkové oficiální statistika s počtem dětí odebíraných rodičům v Česku není. Výbor si ji od ministerstva vyžádal a Marksová mu loni v prosinci napsala, že taková čísla ministerstvo práce a sociálních věcí nemá k dispozici. Statistiku se ministerstvo teprve chystá udělat ve spolupráci s kraji, doplnila poslankyně.

K odebírání dětí cizinců v Česku řekla, že takový postup se oznamuje zastupitelskému úřadu na základě Vídeňské úmluvy o konzulárních stycích. "To se Norsko třeba v kauze Michalákových vůbec neobtěžovalo učinit, nikdy," upozornila Chalánková.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist