Odhodlání vypořádat se na Ukrajině do důsledku s dědictvím bývalého SSSR potvrzuje rozhodnutí kyjevského výrobce sektů, který oznámil změnu názvu populárního nápoje Sovetskoje šampanskoje. Značka známá i v Česku padla za oběť zákonu o likvidaci komunistického dědictví z května loňského roku. Ten si klade za cíl skoncovat se sovětskou minulostí a zbavit veřejný prostor jakýchkoliv jejích připomínek.
Značku oblíbeného sektu ale znají i v zahraničí, a tak podle ukrajinských médií vznikla otázka, zda by radikální změna názvu nepoškodila odbyt. Výrobci proto zvolili svérázné řešení: do názvu vložili jen dvě další písmena. Sekt tak teď nese název Sovetovskoje šampanskoje.
Zákonu je učiněno zadost a zákazník si možná změny ani nevšimne. Veřejnost si ale nyní láme hlavu, zda slovo "sovetovskoje" má jazykově vůbec nějaký význam. Pojem "sovětský", který se v minulém století stal i součástí názvu komunistického státu, vznikl z běžného ruského slova "sovet" neboli rada, jak se za bolševické revoluce začaly označovat mocenské orgány.
Nové rozhodnutí je možná šalamounské, nicméně souvislost sektu se sovětskou minulostí je podle vinařských historiků doložitelná. O zahájení výroby perlivého nápoje prý rozhodl v roce 1936 sám bolševický diktátor Josif Stalin. Nařízením jeho politbyra se ve velkých sovětských městech včetně Kyjeva začaly stavět první továrny na výrobu sektu, jejichž produkce se postupně rozšířila i do světa.
V posledních letech existence SSSR se Sovetskoje šampanskoje stalo jedním z hlavních vývozních artiklů země. I dnes je Rusko jeho hlavním výrobcem, roční produkce se podle dosažitelných údajů pohybuje kolem 220 milionů lahví. Prodává se pod značkami Sovetskoje nebo i Rossijskoje šampanskoje. Kvůli mezinárodní ochraně francouzské obchodní značky se přitom název smí prezentovat jen v azbuce. Jak se na trhu uchytí ukrajinské Sovetovskoje, není zatím známo.
Uplatňování radikálního ukrajinského zákona o "dekomunizaci" mění v zemi názvy stovek ulic, obcí a měst, které byly pojmenovány po sovětských osobnostech nebo symbolech komunismu. V zemi už byly zlikvidovány desítky soch sovětských celebrit, důsledkem zákona je i zákaz tří ukrajinských komunistických stran.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist