Syrští vojáci ve středu vstoupili do centra města Šajch Maskín, které je klíčovým bodem na zásobovací trase mezi Damaškem a jižní provincií Dará a které dosud měli pod kontrolou rebelové.

Armáda podle agentury Reuters uvedla, že pronikla nejen na hlavní náměstí, ale že ovládla i východní a severní čtvrti města.

Nejmenovaní povstalečtí představitelé zatím potvrdili, že vojáci jsou na předměstí, tvrdé boje prý ale pokračují. Uvedli také, že nynější útok vládních sil doprovází ruské bombardování, které je z dosavadních náletů na jihu země nejintenzivnější.

"Tohle je nejsilnější ruské bombardování v Dará a bez něho by armáda, která trpí nedostatkem vojáků, jen obtížně těchto územních zisků dosáhla," citovala Reuters jednoho z tamních povstaleckých velitelů.

Rebelové uvádějí, že během dvou posledních dnů byly jejich pozice v Dará letecky bombardovány nejméně stokrát.

V okolí města působí několik povstaleckých skupin včetně těch, které mají podporu Západu. Rusko, které v konfliktu leteckými údery podporuje režim autoritářského prezidenta Bašára Asada, dlouhodobě tvrdí, že útočí na teroristické organizace.

Ve středu ruské ministerstvo obrany oznámilo, že za pondělí a úterý podniklo 121 náletů, při nichž zasáhlo 424 cílů. Ruská letadla bombardovala pozice Asadových nepřátel v provinciích Halab, Idlib, Latákíja, Rakka, Homs, Dajr az-Zaur a Dará.

Syrská armáda již v úterý dobyla ve městě Šajch Maskín důležitou vojenskou základnu. Boje si podle nepotvrzených zpráv vyžádaly desítky mrtvých na obou stranách.

Povstalci nadále kontrolují velkou část provincie Dará, která hraničí s Jordánskem a Izraelem. Od června, kdy neuspěl jejich pokus obsadit provinční metropoli, vedou ale převážně jen obranné boje.

V Sýrii zuří občanská válka od roku 2011. Chaosu v zemi využily k šíření teroru také islamistické skupiny, mimo jiné organizace Islámský stát (IS) či fronta An-Nusra. Konflikt zatím připravil o život více než 250 000 lidí.

Související