Spojenými státy podporované alianci kurdských a arabských povstaleckých skupin se v sobotu na severu Sýrie podařilo dobýt klíčovou přehradu Tišrín, kterou dosud ovládali ozbrojenci z radikálního hnutí Islámský stát (IS). Odřízli tak islamisty od jejich hlavní zásobovací trasy přes řeku Eufrat. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení povstalců.

Syrským rebelům v bojích o přehradu ze vzduchu pomáhaly letouny spojenců v čele se Spojenými státy, celkem ofenziva a tvrdé boje trvaly asi čtyři dny. Podle jednoho z povstaleckých velitelů obsazení přehrady pomůže izolovat od sebe města pod nadvládou islamistů v provincii Halab od měst na východ od řeky Eufrat, kde se nachází i bašta islamistů, město Rakka. Povstalci z organizace, která si říká Demokratické síly Sýrie, v bojích výrazně pokročili přes noc a v sobotu odpoledne měli přehradu ležící 22 kilometrů proti proudu od Rakky pod kontrolou. Dobyli rovněž sedm vesnic v okolí Eufratu. Při bojích prý přišly o život desítky islamistů.

K Demokratickým silám Sýrie patří většina oddílů Syrské svobodné armády, která bojuje proti prezidentu Bašáru Asadovi od začátku povstání. Součástí organizace jsou i kurdské milice YPG.

Islámský stát se přehrady, která zásobuje elektřinou rozsáhlá území v provincii Halab, zmocnil v roce 2014. Dobytí Tišrínu je druhou velkou operací bojovníků z Demokratických sil Sýrie, uvedla agentura AFP. Předtím se jim podařilo vytlačit islamisty z asi 200 vesnic v severovýchodní provincii Hasaká. I podle aktivistů ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) se povstalcům podařilo "vyčistit východní břeh Eufratu a dostat se přes přehradu". "Bitvy se nyní odehrávají na západním břehu řeky," uvedl Ramí Abdar Rahmán ze SOHR.