Fanoušci ruského prezidenta Vladimira Putina si teď mohou dopřát celý rok se svým idolem. Tedy pokud si zakoupí kalendář "Celý rok s prezidentem Ruska". Náklad je podle serveru americké televize CNN ale omezený, a tak se nemusí na každého dostat.

Každý měsíc provází fotografie zachycující hlavu státu v některé z mnoha rolí, od zapalování svíček v kostele přes zvedání činek v posilovně, v námořnické uniformě. Samozřejmě nechybí ani po pás vysvlečený Putin při chytání ryb.

Inspirativní citáty sahají od opěvování duchovna (pravoslavní Rusové slaví Vánoce v lednu) přes opěvování krás ruské přírody a ruských žen (v březnu muži v Rusku slaví Mezinárodní den žen) a síly ruské armády až po projevy vřelých citů k zvířatům a příští novoroční projev.

"Kalendář jde na odbyt jako teplé housky. Koupili jsme v jednom moskevském kiosku poslední kousek," uvedla americká televize CNN na svém webu. "Kalendář s Vladimirem Putinem okouzlil Západ," poznamenal ruský server Ridus k záplavě komentářů zejména v britských médiích.

Kalendář vyšel nákladem 200 tisíc kusů, což na více než desetimilionovou ruskou metropoli není mnoho, zvláště když Putinova popularita mezi Rusy se podle průzkumů stále drží nad 80 procenty.

Na koho se nedostalo, může si pořídit nějaký jiný kalendář s Putinem. Dílo nazvané Vladimir 2016 od Nikolaje Budajeva si ale dělá nejspíše legraci z budoucích činů hlavy státu v příštím roce, od hackerského průniku do databází Pentagonu za přispění zběhlého agenta Edwarda Snowdena přes vedení lidstva ke světlejší budoucnosti až po odpočinek v Itálii "po referendu o připojení k Rusku".

Kromě Putina se dostalo i na další: kupříkladu premiér Dmitrij Medveděv se sekyrou v ruce "řeší problémy zemědělství" anebo opoziční předák Alexej Navalnyj "se léčí z nevlasteneckých nálad na Krymu".

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist