Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal kontroverzní zákon o Ústavním soudu, který prosadila konzervativní vláda strany Právo a spravedlnost (PiS). Už dříve zákon schválily obě komory parlamentu, teprve podpisem hlavy státu ale norma vstoupila v platnost. Podle opozice i kritiků z řad odborníků a veřejnosti nový zákon činnost nejvyšší soudní instance ochromí a vychýlí rovnováhu dělby moci v zemi.
Novela počítá s tím, že místo pětičlenného soudního senátu by většinu sporů muselo napříště rozhodovat nejméně 13 členů Ústavního soudu, a to nikoli prostou většinou jako dosud, ale dvoutřetinovou. Jinak pře zůstane nerozhodnuta. To podle kritiků povede k faktické paralýze této instituce, do jejíchž řad vládní strana PiS, ovládající většinu v parlamentu, nedávno zvolila pět "svých" soudců.
Proti novele má vedle polské opozice výhrady i část soudců a Evropská unie. V posledních týdnech proti zákonu v ulicích polských měst demonstrovaly desítky tisíc lidí.
Nová vláda PiS během prvních týdnů po říjnovém triumfu v parlamentních volbách naráz vyměnila skupinu šéfů tajných služeb a dalších bezpečnostních orgánů, dosadila do vedení státu několik lidí s problematickou minulostí a nyní prosadila i změny ve fungování Ústavního soudu. Kromě obou komor parlamentu mají konzervativci zastání i v prezidentském paláci, protože současná hlava státu kandidovala právě za PiS.
Oponenti nové vlády hovoří o tom, že vůdce PiS Jaroslaw Kaczyński kráčí ve šlépějích maďarského premiéra Viktora Orbána, který je osočován z autoritativní vlády.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist