Statistika má podle známé písně cenné údaje. A uvědomují si to také lidé v Bruselu. Na základě čísel totiž dělají lídři často velmi důležitá rozhodnutí. Velké pozdvižení proto v Evropské unii vzbudilo odhalení týdeníku Politico, že šéf kabinetu předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera, Martin Selmayer poslal 28 státům nepravdivá čísla o tom, jak výrazně se snížil počet migrantů připlouvajících z Turecka do Řecka. A to z 52 tisíc v nejrušnějším říjnovém týdnu na devět tisíc v druhém prosincovém týdnu.

„Úbytek migrantů je prvním důkazem snahy Turecka zabránit nelegální migraci do Evropské unie,“ napsal Selmayer státům. Ankara tak měla razantně zakročit proti pašerákům s lidmi a lépe zabraňovat migrantům, aby vůbec na moře vypluli.

Čísla si úředníci vymysleli, tvrdí novináři

Podle Politica si ale Selmayer musel číslo vymyslet, protože oficiální podklady, které měla komise k dispozici ukazovaly úplně jiné statistiky. Počet lidí, kteří ve zmiňovaném prosincovém týdnu do Řecka dorazili byl podle nich třikrát vyšší, tedy zhruba 27 tisíc.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.