Terorismus, daně či současná aféra s proniknutím konkurence do databází voličů favoritky souboje o stranickou nominaci Hillary Clintonové byly hlavními tématy třetí televizní debaty demokratických prezidentských kandidátů. Média se shodují, že večer neměl jasného vítěze a suverénní pozicí bývalé ministryně zahraničí neotřese.

Hlavní konkurent Clintonové, vermontský senátor Bernie Sanders, kritizoval v části věnované bezpečnostní politice a terorismu svou sokyni za tlak na rychlý konec syrského prezidenta Bašára Asada. "Ano, mohli bychom se Asada zbavit zítra, ale to by vytvořilo další politické vakuum, ze kterého by profiloval ISIS," použil Sanders jednu ze zkratek pro označení teroristické organizace Islámský stát.

Někdejší šéfka americké diplomacie odvětila, že boj proti tomuto hnutí a snaha o odchod Asada musí jít ruku v ruce.

Vůbec první debatou demokratů po nedávném útoku v kalifornském San Bernardinu rezonovala potřeba předejít opakování podobných krveprolití. Třetí z kandidátů, někdejší guvernér Marylandu Martin O´Malley, se opřel do svých konkurentů kvůli jejich údajně příliš liknavému postoji ke kontrole prodeje zbraní v USA, k nimž se snadno mohou dostat i islamisté. Oba politici však označili regulaci trhu se zbraněmi za jednu ze svých priorit.

Clintonová, která si v průzkumech udržuje náskok až 30 procentních bodů před Sandersem, přislíbila, že v případě svého zvolení nebude zvyšovat daně střední třídě. Stejně jako v dalších prohlášeních se tím podle komentátorů snažila spíše než vůči svým stranickým konkurentům upevnit svou pozici v očekávaném souboji s vítězem republikánských primárek. Spolu se Sandersem zaútočila na lídra průzkumů Donalda Trumpa, který podle ní svými protimuslimskými prohlášeními posiluje pozici IS.

Výbor podle Sanderse straní Clintonové

Sanders se na úvod debaty omluvil za proniknutí do databáze voličů Clintonové. Člen Sandersova volebního týmu se tento týden proti pravidlům dostal do databáze obsahující údaje o voličích bývalé první dámy, kterou spravuje celostátní výbor Demokratické strany. Sanders v debatě přiznal, že šlo o "špatnou věc". "Chtěl bych se omluvit svým příznivcům. Tímto způsobem kampaň nevedeme," prohlásil vermontský senátor, který nechal zmíněného člena týmu propustit.

Clintonová vzápětí omluvu přijala a podotkla, že tato záležitost, kterou velmi široce prezentují americká média, voliče patrně až tolik nezajímá. Podobně se v jedné z minulých debat vyjádřila o vlastní aféře s používáním soukromého e-mailu v úřadě ministryně, která na jaře dočasně oslabila její jinak pevnou pozici očekávané finalistky prezidentského souboje.

Podle Sandersova týmu však pochybení jeho spolupracovníka vyneslo na světlo fakt, že řídící výbor demokratů, který by měl být ke kandidátům neutrální, straní Clintonové. Výbor totiž potrestal Sandersův tým dočasným zablokováním přístupu k informacím o voličích, který je pro vedení volební kampaně zásadní. Sanders kvůli tomu výbor zažaloval.

Jeho mluvčí zároveň podotkl, že demokratické televizní debaty výbor pořádá zásadně v sobotu večer, kdy mají výrazně nižší sledovanost než ve všední dny. To podle něho nahrává Clintonové, která na rozdíl od protikandidátů nepotřebuje získávat na svou stranu voliče. Její mluvčí toto tvrzení označil za nesmysl.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist