Až 35 let vězení za podporu terorismu hrozí ve Spojených státech muži, který byl zatčen při vyšetřování nedávného masakru v kalifornském San Bernardinu. Zadrženým je dlouholetý přítel střelce Sayeda Farooka, Enrique Marquez, jehož soud ve čtvrtek obvinil ze tří zločinů.

Podle agentury AP jde o zásadní obrat ve vyšetřování nejhoršího atentátu v USA od roku 2001. Z materiálů obžaloby vyšly najevo i další detaily o Farookově minulosti a jeho teroristických plánech.

Islamista Farook se svou manželkou Tashfeen Malikovou počátkem prosince v kalifornském městě zastřelil čtrnáct lidí a dalších 22 zranil. Radikalizovaní muslimští manželé použili Marquezem dodané zbraně a nakonec zahynuli při přestřelce s policií.

Čtyřiadvacetiletý Marquez byl obžalován z materiálního napomáhání teroristům. Také z toho, že s Farookem připravoval v roce 2011 teroristické akce, mimo jiné pumový útok na kalifornskou dálnici a další na vysokoškolský areál v kalifornském Riverside. Čelí rovněž obvinění, že obelhal imigrační úřady fingovanou svatbou s jistou Ruskou, od které za to bral 200 dolarů měsíčně.

Marquez byl sousedem osmadvacetiletého Farooka, který ho prý před desítkou let přivedl k islámu. Marquez podle AP vypověděl, že konvertoval k islámu, když mu bylo zhruba 15 let.

Podle obžaloby strávil například v roce 2011 většinu času ve Farookově bytě, kde spolu četli, poslouchali a sledovali "materiály islámského radikalismu, včetně návodů k výrobě bomby". Šlo mimo jiné o magazín Inspire, který vydává jemenská odnož teroristické sítě Al-Káida, anebo o videa produkovaná somálskými islamistickými milicemi Šabáb.

Potomek pákistánských přistěhovalců narozený v Chicagu podle obžaloby Marquezovi často vyprávěl o učení Američana jemenského původu Anvara Avlakího, kterým byl ovlivněn. Tímto radikálním duchovním a členem Al-Káidy se v minulosti inspirovalo již několik atentátníků.

Farook Marquezovi v roce 2011 řekl, že se hodlá k jemenské teroristické organizaci připojit. Ještě předtím, začátkem roku 2009, podle materiálů obžaloby Farook mluvil o touze vstoupit do americké armády. Když ale v listopadu Avlakím přímo ovlivněný voják Nidal Malik Hasan na základně Fort Hood postřílel 13 lidí, přestal Farook o nástupu k vojsku uvažovat.

V roce 2012 prý Marquez ale spolupráci s Farookem ukončil a o střelbě v San Bernardinu nebyl údajně předem informován.

 

Marquez v době atentátu v San Bernardinu 2. prosince pracoval v baru v nedalekém městě Riverside. Hned po střelbě zavolal své matce, které řekl, že je v pořádku, ale že nepřijde domů, řekla podle AP sousedka Lorena Aguirreová.

"I když nejsou nyní důkazy o tom, že se Marquez účastnil atentátu či o něm věděl, jeho nákup dvou střelných zbraní a neupozornění úřadů na Farookův záměr spáchat někdy hromadnou vraždu měly smrtelné následky," prohlásila kalifornská prokurátorka Eileen Deckerová.

Na místo masakru v kalifornském San Bernardinu přijede v pátek uctít památku obětí prezident Barack Obama. Šéf Bílého domu ve čtvrtek upozornil, že v zemi se mohou pohybovat další "izolovaní jednotlivci" se zločinnými úmysly nebo "malé teroristické skupiny", které mohou jednat z vlastní iniciativy. "Je obtížné je nalézt, předcházet útokům je v takových případech těžší," varoval prezident.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist