Řecko již registruje všechny cizí běžence, kteří se letos po statisících dostávají do země zejména ze sousedního Turecka. Prohlásil to v pátek řecký premiér Alexis Tsipras, který zároveň přiznal, že Řecko se letošním migračním přílivem nechalo překvapit a reagovat na něj začalo s velkým zpožděním.

Tsipras při poslaneckých interpelacích v parlamentu sdělil, že v létě Řecko "zaskočilo" množství uprchlíků, ale od září prý už není nikdo z těch, kteří přijíždějí, kdo by nebyl registrován. Dodal nicméně, že úřady stále ještě na hraničních ostrovech na východě Egejského moře nedisponují dostatečným počtem registračních přístrojů, které okamžitě ukládají a porovnávají v elektronické paměti otisky prstů migrantů.

Pohraniční policie tak je stále ještě částečně odkázaná na tradiční odběr otisků pomocí inkoustu, což ale prodlužuje čas pro kontrolu a zvyšuje riziko, že se do země dostanou hledané či jinak podezřelé osoby. Tsipras proto podle agentury AFP vyzval k urychlenému dovybavení policie Evropskou unií. Ze stovky požadovaných přístrojů jich Řecko má momentálně jen 39, upozornilo řecké ministerstvo zahraničí.

Evropská unie přitom formálně zahájila řízení proti Řecku, ale i Itálii a Chorvatsku, a to kvůli údajnému neplnění povinnosti řádně registrovat běžence. Evropská komise tyto země už před dvěma měsíci před nedostatky varovala a ve čtvrtek oznámila, že na znepokojení účinným způsobem nereagovaly.

Během několika posledních měsíců do kritizované trojice zemí přišly desetitisíce migrantů, ale tamní úřady jich nezaregistrovaly ani polovinu. Řecko podle Evropské komise sejmulo otisky prstů zhruba jen 121 tisícům z téměř půl milionu lidí, kteří do země přišli mezi 20. červencem a 30. listopadem tohoto roku.

Evropská komise uvedla, že trojici zemí zaslala oznámení, které je prvním krokem v řízení kvůli neplnění závazků.

Související