Jakékoliv návrhy na vytvoření takzvaného mini-Schengenu jsou nepřijatelné, shodli se ve čtvrtek v Praze premiéři zemí visegrádské čtyřky. Vyslovili se i proti dalším přímým nebo skrytým snahám o omezení volného pohybu v rámci Evropské unie. Předsedové vlád Česka, Slovenska, Polska a Maďarska jsou přesvědčeni, že jednotlivé státy musí zodpovědně chránit vnější hranice Schengenu.

V diplomatických kuloárech se v poslední době především v důsledku migrační krize objevilo několik neformálních návrhů na omezení schengenského prostoru, z něhož by tak teoreticky mohly vypadnout země střední Evropy.

"Oportunistické návrhy na převratnou přeměnu současného Schengenu do takzvaných mini-Schengenů v jakékoliv možné formě a rozsahu, a stejně tak přímé či skryté snahy o omezení volného pohybu jdoucí za právní rámec a ohrožující hlavní úspěchy evropské integrace, nejsou přijatelné," uvedli premiéři Visegrádu ve společném prohlášení.

"Tyto návrhy neřeší příčiny současné krize, ale pouze odvádějí politickou pozornost," konstatovali také.

Šéfové vlád V4 se také shodli na zahájení kroků směřujících k založení skupiny Přátel Schengenu (Friends of Schengen), která má být platformou pro otevřenou diskusi o schengenských pravidlech a jejich zlepšení.

Teroristické útoky v Paříži, které si vyžádaly kolem 130 obětí, premiéři označili za útok na hodnoty, které spojují evropské národy. "Vzhledem k povaze a rozsahu této bezpečnostní výzvy musí Evropská unie jednat. Zdůrazňujeme, že nadcházející prosincová Evropská rada musí zaujmout jasné stanovisko k boji proti terorismu," uvedli.

Konkrétně zmínili potřebu zlepšení sdílení zpravodajských a dalších informací v rámci Evropy, dokončení projednávání směrnice o jmenné evidenci cestujících nebo opatření zaměřená na boj s financováním terorismu a organizovaným zločinem. Dále podpořili efektivní koordinaci úsilí, které směřuje ke zničení Islámského státu.

Podle slovenského premiéra Fica není možné tolerovat postup Řecka, které nedodržuje důsledně pravidla Schengenu. Nedodržování závazků k ochraně hranic Aténám vyčetl také maďarský ministerský předseda Viktor Orbán.

"Jednoduše nemůžeme zavírat oči a tolerovat, že jsou tu země, které důsledně nedodržují pravidla Schengenu a svojí laxností umožňují další a další příliv obrovského počtu migrantů, často bez kontroly, identifikace," prohlásil Fico, který mluvil výhradně o Řecku. "Evropa čelí takovým vážným výzvám, že skončila etika mlčení menších zemí nebo menších seskupení," uvedl také.

Některá vyjádření řecké strany podle Fica potvrzují pochybnosti o schopnosti země zajistit ochranu vnější hranice EU. Slovenská vláda je Řecku buď bilaterálně, nebo v rámci Visegrádu ochotna pomoci, a to posláním nejen úředníků, ale i lidí, kteří jsou schopni "fyzicky bránit schengenské hranice".

Do Řecka se opřel i Orbán. Řekové podle něj nejsou připraveni plnit své závazky na ochranu hranice. Ochrana společných hranic je přitom podle něj odpovědností jednotlivých zemí. Pokud chceme bezpečí, musíme si ho zajistit, nikdo to za nás neudělá, podotkl také.

Přístup Řecka dlouhodobě kritizují i čeští politici.

Polská premiérka Beata Szydlová na tiskové konferenci uvedla, že premiéři V4 jednali také o energetice nebo britských požadavcích na reformu unie.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist