Bývalý dozorce z nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi stane příští rok v Německu před soudem kvůli obvinění z podílu na vraždě 170 000 lidí. Rozhodl o tom v pondělí soud v severoněmeckém Detmoldu.

Třiadevadesátiletý Reinhold Hanning, který byl členem jednotek SS, sloužil v Osvětimi od ledna 1943 do června 1944, a podle Centrály pro zločiny nacismu se tak podílel na holokaustu.

Hanning údajně střežil nejen tábor, ale dohlížel prý i na přijíždějící transporty.

Proces by měl začít v polovině února. Jednotlivá líčení budou vzhledem ke stáří a zdravotnímu stavu obviněného omezena na dvě hodiny.

Hanningův obhájce Johannes Salmen už dříve uvedl, že jeho klient přiznává, že působil jako dozorce v komplexu koncentračních a vyhlazovacích táborů Osvětim, nikoli nicméně ve vyhlazovacím táboře v Březince, kde zahynulo asi 1,1 milionu lidí, z toho milion Židů.

Německo v poslední době před soud postavilo hned několik osob působících kdysi v Osvětimi. Před týdnem připustil soud konání procesu s 95letým bývalým osvětimským lékařem. V červenci soud v Lüneburgu odsoudil na čtyři roky do vězení 94letého dozorce z Osvětimi Oskara Gröninga za nápomoc k vraždě 300 000 lidí.

Související