Irák v sobotu prohlásil, že proniknutí tureckých vojáků na sever provincie Ninive je narušením jeho svrchovanosti. Bagdád vyzval turecké síly k okamžitému stažení, informovala agentura Reuters. Úřad iráckého premiéra hovoří o vstupu "zhruba jednoho ozbrojeného praporu" tureckých vojáků. Podle iráckého prezidenta jde o porušení mezinárodního práva.
Irácké ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení označilo tureckou vojenskou aktivitu za invazi a odmítlo provádění jakýchkoli vojenských operací, které nejsou koordinovány s vládou v Bagdádu. Jde o "porušení mezinárodních norem a zákonů a irácké suverenity", okomentoval dění prezident Fuád Masúm s tím, že incident přispívá k dalšímu zvýšení napětí v regionu.
Šéf bezpečnostního a branného výboru iráckého parlamentu Hakím Zámilí dokonce vyzval premiéra k tomu, aby armáda zahájila letecké údery proti tureckým vojákům, kteří ještě na iráckém území zůstávají.
Turecký bezpečnostní zdroj v pátek agentuře Reuters řekl, že v severním Iráku v oblasti Mosulu bylo nasazeno přinejmenším několik set tureckých vojáků, aby poskytli "odbornou pomoc" iráckým ozbrojeným silám, které v oblasti bojují proti islamistům. Zdroj tvrdil, že koalice zemí bojujících proti radikálnímu Islámskému státu (IS) byla o tomto kroku vyrozuměna.
Dva americké armádní zdroje podle Reuters v pátek potvrdily, že USA věděly o nasazení stovek tureckých vojáků v severním Iráku, ale nejde prý o součást aktivit mezinárodní koalice v čele s USA.
Asíl Nudžajfí, bývalý guvernér provincie Ninive, který je zakladatelem výcvikového tábora u Mosulu, tvrdí, že jsou turečtí vojáci v oblasti na žádost premiéra Hajdara Abádího a ministra obrany Chálida Ubajdího. Vojáci prý místní sunnitské bojovníky jen cvičí, nevyzbrojují je. "Nedali nám žádné zbraně, i když jsme je žádali," citovala Nudžajfího agentura AP. "Vybavili jsme tuto jednotku na černém trhu z našich vlastních peněz a myslíme si, že budou nejlepší silou pro osvobození Mosulu," dodal.
V oblasti jsou aktivní také menšinoví Kurdové, kteří v severním Iráku žijí a s pomocí mezinárodní koalice bojují proti IS. Zároveň ale mají kritické vztahy s Tureckem, které obnovilo boje proti kurdským separatistům na svém území a potažmo v Sýrii a v Iráku.
Mosul, který je největším městem na severu Iráku, padl do rukou islamistických radikálů při bleskové ofenzivě již v červnu loňského roku.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist